'Ak Parti açıklamalarına böyle devam ederse Cumhurbaşkanı'nın mazbatası iptal edilebilir'

İstanbul'da AKP'nin itirazı sonrası yeniden yapılan oy sayımı bitti, gözler şimdi YSK'nin vereceği kararda. AKP ile CHP arasındaki söz düellosu ise devam ediyor.CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, seçim işlerinden sorumlu AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un açıklamalarına, düzenlediği basın toplantısıyla yanıt verdi.


Erkek, AKP'nin Yüksek Seçim Kurulu'na sunduğu dilekçede de yer alan '5 bin 388 çetelede mührün olmadığı' iddiasına, şöyle yanıt verdi:

"Ya siz referandumda YSK'ya milyonlarca mühürsüz oy pusulasını geçerli kılın diye dilekçe verdiniz. Ak Parti açıklamalarına böyle devam ederse sayın Cumhurbaşkanının da mazbatası iptal edilebilir."

CHP'li Erkek, AKP'nin sunduğu dilekçe ile YSK'nin, İçişleri Bakanlığı'nın ve Adalet Bakanlığı'nın açıkça itham edildiğini ifade etti.

Muharrem Erkek, şöyle dedi: 

"Sorumlular kim? Seçmen kütüklerini onlar oluşturuyorlar. Seçmen listeler, son şeklini aldıktan sonra siyasi partilere gönderilir. 25 Mart akşamı. Sandık seçmen listeleri bize de gönderildi. Biz sistemimize girdik, baktık ki toplam 23 bin 165 kişinin karşısına oy kullanamaz şerhi düşülmüş. Oy kullanamayacak kişileri YSK tespit etmiş, YSK son ana kadar İçişleri Bakanlığı’ndan bilgi alır çünkü. Oy kullanamayacakların karşısına şerh düşülmüş. Peki, bunların hepsi yapıldı. Bin 229 ölü seçmen var deniyor. E 25 Mart 31 Mart arasında İstanbul’da bin 229 kişinin yaşamını yitirmiş olması çok muhtemel. Kanundaki değişiklikleri bizim itirazlarımıza karşı yapıldı. Şimdi ilçe seçim kurulu başkanlarını, yani en kıdemli yargıçlarını da suçladıklarını görüyoruz."

"Biliyorsunuz YSK bir karar aldı, sondaj denilen yöntemle, 22 ilçede 57 sandık belirledi, 57 sandıkta tümünü sayın göreyim dedi. 22 ilçede toplam 57 sandığın tümü sayıldı, artı 13 CHP’ye çıktı" diyen CHP'li Erkek,  "Yeniden yeniden sayım seçim güvenliğini, yani demokrasiyi yok eder. YSK bunun için oyların tamamının sayımını reddetti. Sonuç 1 Nisan’da olduğu gibi 17 Nisan’da da Ekrem İmamoğlu kazandı" ifadelerini kullandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ