AGİT'ten uyarı: 'Hayır' kampanyasına tehditler arttı

AGİT'in baş seçim gözlemcisi Georg Link, Türkiye'de referandum kampanyaları önündeki engellerin arttığı uyarısında bulundu. Link, muhaliflere yönelik tehditlerin belirgin artış gösterdiğini kaydetti.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) baş seçim gözlemcisi Georg Link, Alman gazetesi Heilbronner Stimmung’a açıklamasında, 16 Nisan’daki referandum öncesinde adil kampanya ortamı önündeki engellerin arttığı uyarısı yaptı. 2015’deki meclis seçimleri öncesinde de fikir ve basın özgürlüğüne yönelik yoğun kısıtlamalar olduğunu belirten Link, 16 Nisan referandumu öncesinde bu engellerin daha da arttığını söyledi. Kampanyaların büyük bir güvensizlik ortamı içinde yapıldığını dile getiren AGİT yetkilisi, muhaliflere yönelik tehditlerin de belirgin artış gösterdiğini kaydetti.

AGİT’in başkanlık sistemine geçişi öngören referandumu izlemek istediğini belirten Link, “Ankara’ya yaklaşık 10 kişilik deneyimli uzmanlardan oluşan bir ekip, bölgelere de ülke genelindeki durumu izlemek üzere uzun vadeli 26 seçim gözlemcisi göndereceğiz” diye konuştu. Seçim gözlemcilerinin sayısının yeterli olduğunu ifade eden Link, “Ancak maalesef yerli gözlemcilerin çalışmaları zorlaştırıldı” diye konuştu.

Deutsche Welle Türkçe
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ