56 Milyon kişi sandık başına gidiyor

Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 56 milyonun üzerinde seçmen yarın yurt genelinde sandık başına gidecek. Seçim yasakları ise bugün saat 18.00 itibarıyla başlayacak.

Yeniçağ’ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Türkiye yarın sandık başına gidiyor. YSK’dan alınan verilere göre yurt çapında 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak. Saat 08.00’de başlayacak oy verme işlemi 17.00’de sona erecek. 3 milyon 47 bin 328 yurt dışı seçmen, 24 Haziran Pazar günü saat 17.00’ye kadar 34 gümrük kapısında oy kullanabilecek.

EN KALABALIK SEÇİM ÇEVRESİ İSTANBUL 1. BÖLGE


Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için İstanbul ve Ankara üç, Bursa ve İzmir iki seçim çevresine bölündü. En kalabalık seçim çevresi olan İstanbul 1. Bölgede 3 milyon 820 bin 86 seçmen oy kullanırken, seçmen sayısı en az olan Bayburt’ta 56 bin 99 seçmen sandık başına gidecek.

11 SİYASİ PARTİ SEÇİME KATILMA YETERLİLİĞİNE SAHİP

11 siyasi parti seçime katılma yeterliliğine sahip olurken bu partiler şöyle sıralandı:

Adalet ve Kalkınma Partisi
Bağımsız Türkiye Partisi
Büyük Birlik Partisi
Cumhuriyet Halk Partisi
Demokrat Parti
Halkların Demokratik Partisi
Hür Dava Partisi
İYİ Parti
Milliyetçi Hareket Partisi
Saadet Partisi
Vatan Partisi

SEÇİM YASAKLARI 18.00’DE BAŞLAYACAK

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için öngörülen propaganda süresinin bitimini müteakip seçim yasakları bugün saat 18.00’de başlayacak. YSK’nın açıkladığı seçim takvimine göre kesin seçim sonuçları 29 Haziran Cuma günü açıklanacak.

İKİNCİ TUR 8 TEMMUZ’DA

Parlamenter demokrasiden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin sağlanacağı seçimde hiçbir cumhurbaşkanı adayının yüzde elliden fazla oy alamaması halinde seçimlerin ikinci turu gerçekleştirilecek. 8 Temmuz’da yapılacak ikinci tur seçim için 30 Haziran’da yurt dışı ve gümrük kapılarında oy verme işlemi başlayacak.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ