24 Haziran seçimlerinde sandık güvenliği için yaklaşık 1.5 milyon kişi görevli

24 Haziran seçimlerine sayılı gün kaldı. Seçimin güvenliğiyle ilgili çalışmalar da sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basına kapalı toplantıda HDP’yi markaja alıp baraj altında bırakma hedefiyle ilgili söyledikleri tartışma yarattı.


"Adil Seçim Platformu"nda yer alan Oyum Güvende ve Seçim Süreci Meclisleri'nin temsilcilerine göre, Erdoğan'ın sözleri, seçim güvenliğinin aleyhine bir çağrı.

CHP, HDP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve birçok platformla sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek kurduğu “Adil Seçim Platformu”, 24 Haziran seçimleri öncesi çalışmalarına devam ediyor. “Oyum Güvende” ekibinden Mehmet Onur Yılmaz’ın aktardığına göre, Adil Seçim Platformu içerisinde yer alan ve sandık başlarına sandık kurulu üyesi verebilen partiler adına seçim günü 400 bin kişi resmi olarak görevlendirildi. Bu sayıya göre Türkiye genelinde ortalama her sandığa iki kişi görevlendirilmiş oldu.


Kurul üyelerinin yanı sıra barolarla ve gönüllülerle yürütülen çalışma sonucu 50 bin avukat da seçim günü görev yapacak. Şu ana kadar müşahit sayısının 500 bine yaklaştığını, seçime yakın bu rakamın bir milyonu bulmasını hedeflediklerini söyleyen Yılmaz, “Tüm ekiple birlikte 24 Haziran seçimlerinde yaklaşık 1.5 milyon kişiyle sandığa giren oyların doğru olarak yansıtılması için çalışacağız” diyor.

GazeteDuvar’dan Serkan Alan Erdoğan’ın sözlerini ve seçim güvenliğine dair çalışmaları “Adil Seçim Platformu” içerisinde yer alan “Oyum Güvende” ekibinden Mehmet Onur Yılmaz ve Seçim Süreci Meclisleri’nden Nehir Sevim ile konuştu.

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basına kapalı toplantıda sandıklarda görev yapacak partililere ilişkin sözlerini şöyle değerlendiriyor:

“Partililerle yayınlanmamak üzere kendi toplantısında söyledikleri seçim güvenliğinin aleyhine bir çağrıdır. İktidar çevresi seçim güvenliğinin aleyhine paylaşımları yaygınlaştırıyor. Kaygıları giderecek açıklamalar yapmıyorlar. Dolayısıyla seçmenin seçime yönelik kaygısını arttırarak insanların sandıktan uzaklaştırılmasını hedeflediklerini düşünüyoruz. İnsanların oylarını verdikten sonra gerçek sonuca ulaşamayacakları algısı yaratılarak sandığa gitmeleri engellenebilir. İnsanlara da seçim sonrası sandıktan ayrılmamalarını öneriyoruz.”

Nehir Sevim de Erdoğan’ın sözlerine ilişkin “Herkes Erdoğan’ın açıklamasının vahametini görüyor. Bu açıklamaların ardından insanların sandıkta müşahit olarak görev almalarını istiyoruz. Görev almasalar da kendi oy kullandıkları sandıkta gerçeğin yansıtılıp yansıtılmadığını mutlaka kontrol etsinler” diyor.

Adil Seçim Platformu üyesi Sandık Gücü’nün temsilcisi CHP Parti Meclisi üyesi ve milletvekili adayı Mehmet Ali Çelebi, sosyal medya hesabından müşahitlik görevi için yeterli sayıya ulaşılamayan kritik illeri açıkladı. Çelebi’nin aktardığına göre Aksaray, Bitlis, Bolu, Çankırı, Çorum, Elazığ, Erzincan ve Erzurum’da müşahit eksiği var.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ