TTB anketi: Vaka sayıları yüzde 300 arttı

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 73 ilde 1270 aile hekimiyle yaptığı anketin sonuçları Türkiye’deki gerçek koronavirüs vakalarını gözler önüne serdi. Ankete göre vaka sayıları yüzde 300 oranında arttı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve TTB Aile Hekimliği Kolu, ‘Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020’ sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Dr. Nuri Seha Yüksel, TTB olarak alınması gereken önlemleri her fırsatta dillendirdiklerini ancak önlemlerin etkin biçimde alınamaması sonucu ürkütücü bir tablo ile karşı karşıya kalındığını söyledi.


Dr. Kazım Doğan Eroğulları da “Maalesef salgının kontrolü kaybettik. Suçu ve sorumluluğu vatandaşa, yükü sağlık çalışanına yıkan, ikinci basamakta, yani tedavi edici hekimlikle karşılanan bir pandemi ile mücadele anlayışı başarılı olamayacaktı ve olamadı da” diye konuştu.

VAKA SAYISI YÜZDE 300 ARTTI

73 ilden 1270 aile hekiminden alınan verilere göre şu sonuçlar ortaya çıktı:

-Vaka sayısı yüzde 300 arttı.

-Sadece aile hekimliği verilerinde Türkiye genelinde günlük vaka sayısı 47 bin 629’a, İstanbul’da günlük vaka sayısı 12 bin 631’e ulaştı.

AİLE HEKİMİ BAŞINA 59 KOVİD-19’LU HASTA DÜŞTÜ

-Aile hekimi başına 59,59 hasta ve 19,79 COVID-19 hastası düştü.

-İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep artışın en fazla olduğu kentler oldu.

-Aile hekimlerinin yüzde 91’i vaka sayılarının arttığını, sadece yüzde 4’ü vaka sayılarının azaldığını söyledi.

ASM’LERDE KOVİD-19 GEÇİREN SAĞLIK ÇALIŞANI ORANI YÜZDE 49

-Aile sağlığı merkezlerindeKOVID-19 geçiren sağlık çalışanı oranı yüzde 49’a yükseldi.

-Hiç tükenmişlik hissetmediğini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 2’de kalırken; arada sırada tükendiğini hissedenlerin oranı yüzde 32, tükenmiş hissedenlerin oranı yüzde 66, tamamen tükenmiş hissedenlerin oranı yüzde 18 oldu.

-Ek ödeme alabileceğini düşünenlerin oranı yüzde 8’de kalırken, yüzde 58’i “Hayır” yanıtı verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ