Koronadan ölen sağlık çalışanı sayısı 302’ye çıktı

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının sayısı her geçen gün artıyor. Dün yaşamını yitiren 5 sağlık çalışanı ile toplam sayı 302’ye çıktı.

Sağlık çalışanı ölümlerinin en çok görüldüğü iller İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır oldu.

Kovid-19 nedeniyle 5 sağlık çalışanı daha yaşamını yitirdi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) verilerine göre Türkiye genelinde koronavirüsten dolayı hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısı ise 302’ye çıktı.


2019’DA YILIN DOKTORU SEÇİLDİ

TTB verilerine göre dün Denizli’de çalışan Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Hakan Türkoğlu, Trabzon Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi’nde Acil Servis Hasta Kayıt Memuru Hakkı Durna, Mersin’de özel bir hastanede çalışan Ameliyathane Cerrahi Teknisyeni Ramazan Ak, Adana Ceyhan’da görev yapan Eczacı Ömer Gürkan Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Radyoloji Uzmanı Dr. Yavuz Durmuş Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Dr. Yavuz Durmuş’un geçen yıl Bursa’da yılın doktoru seçildiği, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisine belgesini teslim ettiği öğrenildi.

ÖLEN SAĞLIKÇI SAYISI 302’YE ÇIKTI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 28 Aralık itibarıyla Türkiye genelinde 302 sağlık çalışanının Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı. TTB’nin paylaştığı verilerde doktorların görev yaptıkları iller, branşları ve meslek gruplarına da yer verildi. Buna göre, yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının 274’ünün erkek 28’inin kadın olduğu belirtildi.

İSTANBUL ÖLÜMLERDE BİRİNCİ SIRADA

TTB’nin verilerine göre Kovid-19 kaynaklı sağlık çalışanı ölümü en fazla İstanbul’da yaşandı. İstanbul’da 59 sağlık çalışanı yaşamını yitirirken, Ankara’da 21, İzmir’de 17, Diyarbakır’da 16, Konya’da 11, Bursa’da 10 sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren doktorlar arasında en çok acil kurumlarda ve diyalizlerde görev alan pratisyenler yer alıyor. Hayatını kaybeden 300 kişi arasında 21 pratisyen, 12 aile hekimi, 9 iş yeri hekimi, 7 kadın doğum uzmanı, 7 dahiliye/iç hastalıkları uzmanı, 7 radyoloji uzmanı bulunuyor.

117 TIP DOKTORU KORONADAN YAŞAMINI YİTİRDİ

En fazla can kaybının yaşandığı meslek grubu ise tıp doktorları. 117 ölümle tıp doktorları ölümlerin yüzde 39’unu oluşturuyor. Doktorları ise sağlık sektöründe idari personel, güvenlik görevlisi, şoför, aşçı gibi diğer görevlerde yer alan sağlık çalışanları izliyor. Bu grupta 71 ölüm bulunuyor. Yaşamını yitiren sağlık çalışanları arasında 39 eczacı, 30 teknisyen, 18 hemşire/ebe, 15 diş hekimi, 7 sağlık memuru, 3 veteriner bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ