AB dozunu ayarlıyor!

Avrupa Birliği, koronavirüse karşı ilaç firması BioNTech-Pfizer’in geliştirdiği potansiyel aşıdan 200 milyon doz alım için anlaşma sağlandığını belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının alımına yönelik istikşafi görüşmelerin tamamlandığını açıkladı.

Açıklamada, geliştirilen aşının Covid-19’a karşı güvenli ve etkili olduğunun kanıtlanmasının ardından AB üyesi ülkeler adına 200 milyon doz alınacağı, ayrıca yapılacak sözleşmede 100 milyon doz ilave aşı alım seçeneğinin de yer alacağı kaydedildi.


AB’nin şimdiye kadar Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac, Moderna firmaları ile de benzer aşı alım görüşmelerini tamamladığı belirtildi. AstraZeneca firmasıyla ise sözleşme imzaladığı kaydedildi. Oxford Üniversitesi ile aşı çalışmalarına devam eden Astra Zeneca, klinik denemelerde bir katılımcının rahatsızlanmasının ardından, rutin prosedürün uygulanarak aşının denemelerine ara verdiğini bildirmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ