Yönetim değişti Cumhuriyet'ten peş peşe istifalar!

GYY Murat Sabuncu'nun işine son verilmesinden sonra peş peşe istifalar....
Cumhuriyet gazetesini yayınlayan Cumhuriyet Vakfı’ndaki yönetim değişikliğinin ardından gazetede çok sayıda isim ya istifa etti ya da işlerine son verildi.

Vakıf seçiminde yönetimin değişmesi sonrası ilk önce gazetenin genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu’nun işine son verilmişti. Daha sonra yazıişleri müdürü Bülent Özdoğan ile sorumlu müdür Faruk Eren gazeteden gönderilmişti.

Gazeteden ayrılıklar sürmeye devam ediyor. Yazarlar Hakan Kara, Aydın Engin ve Çiğdem Toker, bugünkü köşelerinde gazeteden ayrıldıklarını yazdı.


Okur temcilisi Güray Öz, Twitter’dan görevden ayrıldığını duyurdu.Yazarlardan Melis Alphan, “Cumhuriyet, benim için epey kısa bir yolculuk oldu” diyerek artık yazmayacağını bildirdi.

Alphan, Twitter hesabından Murat Sabuncu ile yazar Tayfun Atay’a teşekkür ettiğini belirterek “Cumhuriyet’te kalıp yazmaya ne etik değerlerim ne vicdanım ne de hayat görüşüm izin verirdi” diye yazdı.

Spor yazarı Barış Erten, şu mesaj paylaştı: “Haliyle ben de Cumhuriyet’ten ayrılıyorum. Mücadele ve deneyim dolu üç yıldı. Müteşekkirim. İlk başlığım Ortaçgil’den Oyuna Devam’dı: ‘Biz hiç kaybetmedik desem yalan…’ Son söz de onun: ‘Yıkılan duvarlar gördüm/Coğrafyanın değiştiğini/Hiç kimse değiştiremedi/Güçlünün haksızlığını’“

Modacı Barbaros Şansal, Ahmet Tulgar ve Mirgün Cabas da artık yazmayacaklarını açıkladı.

Cumhuriyet’in cumartesi ekinin yönetmeni Zeynep Miraç görevini bıraktı.Oda TV, Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün yerine Sertaç Eş’in getirildiğini yazdı. Hürriyet muhabiri İsmail Saymaz da Gül’ün “Bu durumda kalamam, ayrılacağım” dediğini bildirdi.

Yine gazetenin karikatüristi Musa Kart ile yazarlarından Tayfun Atay’ın da gazeteyi bıraktığı belirtildi.

Gazeteden ayrılan yönetici ve yazarlardan bazıları, gazeteye açılan davada tutuklanıp uzun süre hapiste kalmış, gazetecilere ağır cezalar verilmişti. Dava için hazırlanan iddianamede, yeni yönetimden bazı isimler tanık olarak yer almıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ