Yargıtay’ın kararı sonrası Dündar ve Gül: Gazetecilik suç değildir

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül, kendileri hakkındaki yerel mahkeme kararını bozan Yargıtay’a tepki gösterdi.
MİT TIR’larına ait görüntülerin yayınlanmasına ilişkin davada ‘gizli belge ve bilgileri açıklamak’ suçundan eski Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a beş yıl 10 ay, Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e de beş yıl hapis cezası verilmişti.
 
Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozarak gazetecilere ‘gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme’ suçundan hüküm kurulması gerektiğine hükmetmişti.
 
‘BUNU YAZANLAR GAZETECİDİR’


Dündar, Twitter hesabından kararın ardından şunları yazdı: “Cezayı az bulmuşlar; yerel mahkemenin ciddiye almadığı casusluktan 20 yıl istiyorlar. ‘Casusluk’, devlet adına başka bir ülkeye gizlice silah nakledenlerin yaptığına denir: bunu yazanlar gazetecidir.”
 
Artı TV’ye konuşan Gül de şunları kaydetti: “Türkiye’de hukuk gazetecilik lehine karar veriyorsa bunu alkışlarız. Yargıtay’daki kararı diyorsunuz. Biz devletin gizli kalması gereken belgeleri açıklamadan ceza almıştık. Yargıtay bozmuş oldu. Ben hukuken ne olduğunu bilmiyorum, baştan beri söylediğimi söylüyorum. Hiçbir haberi, gazetecilik dışında bir maksatla yazmadım. Tüm haberlerimde bu geçerlidir. Türkiye’de hukuk gazetecilik lehine karar veriyorsa bunu alkışlarız. Gazetecilik suç değildir.” 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ