Yargıtay Başsavcılığı, Cumhuriyet çalışanlarının beraatini istedi

Yargıtay Başsavcılığı, Cumhuriyet Gazetesi Davası’nda hapis cezası verilen isimler hakkında beraat talebinde bulundu. Ahmet Şık’ın ise devleti aşağılamaktan yeniden yargılanması istendi.
Tebliğnamede, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Akın Atalay, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yönetim Kurulu Üyesi ve yazar Hikmet Çetinkaya ve yazar Aydın Engin’in hapis cezasının bozulması ve beraatlerine karar verilmesi istendi.


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, istinaf mahkemesinde cezaları kesinleşen ve hâlen bir kısmı cezaevinde bulunan Cumhuriyet Gazetesi çalışanları hakkında görüş bildirdi. Başsavcılık, bozma kararının bu kişilere de sirayet ettirilmesi gerektiğini belirtti.

İstinaf tarafından kararı onanan isimler şunlardı: Kadri Gürsel, Bülent Utku, Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik, Güray Öz.

Başsavcılık, Cumhuriyet çalışanı Emre İper’in 3 yıl 1 ay 15 günlük cezasının ve Ahmet Kemal Aydoğdu’nun 10 yıllık cezasının onanmasını istedi.

Tebliğnamede, Cumhuriyet eski muhabiri, HDP milletvekili Ahmet Şık’ın “örgüte yardım” suçlamasıyla aldığı 7 yıl 6 aylık hapis cezasının bozulmasını, “örgüt propagandası” ve “devlet kurum ve organlarını alenen aşağılama” suçundan yargılanması talebinde bulunuldu.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Gazetesi Davasında Akın Atalay, Murat Sabuncu, Aydın Engin, Orhan Erinç, Hikmet Çetinkaya ve Ahmet Şık’a örgüte yardım suçundan 6 yıl 3 ay ile 7,5 yıl arasında değişen hapis cezaları vermişti. Kadri Gürsel, Bülent Utku, Önder Çelik, Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Karasinir ve Emre İper’e ise 2 yıl 6 ay ile 4 yıl 6 ay arasında hapis cezası verilmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararlarını onamıştı.  İstinaf kararı sonrası 5 yılın altında hapis cezası alan Cumhuriyet çalışanları cezaevine girdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ