Türkiye, tutuklu gazeteci sayısında dünyada 3. sırada

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Basın Özgürlüğü Yıllık Bilançosu’na göre Türkiye tutuklu gazeteci sayısında üçüncü sırada.


RSF’nin 2018 Basın Özgürlüğü Yıllık Bilançosu açıklandı. Rapora göre 2018 yılında  gazetecilere yönelik şiddet ve baskı olaylarında artış kaydedildi ve yıl içinde 80 basın mensubu öldürüldü.

RSF’nin hazırladığı yıllık rapora göre, dünya genelinde cezevlerinde 348 gazeteci ve basın mensubu tutuluyor. Bunların yarısından fazlası 5 ülkede bulunuyor.

Bu ülkeler sırasıyla Çin, Mısır, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan.

Çin 60 tutuklu basın mensubuyla birinci sırada, onu 38 basın mensubuyla Mısır ve 33 basın mensubuyla Türkiye takip ediyor.

TÜRKİYE, HAPİSTE EN ÇOK PROFESYONEL GAZETECİNİN BULUNDUĞU ÜLKE 

Türkiye, hapisteki profesyonel gazeteci sayısı bakımından ise ilk sırada yer alıyor.

Raporda bu durum, “Türkiye’nin despot rejimi, dünyada en fazla sayıda profesyonel gazeteciyi hapse atma unvanını sürdürdü” diye ifade ediliyor.

Türkiye’de 2018’de 80’den fazla gazetecinin, “terör propagandası”, “Türk kimliğini aşağılamak” ve “cumhurbaşkanına hakaret” gibi suçlardan uzun süreli hapis cezalarına çarptırıldığı belirtiliyor.

Raporda, “Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak gibi 65, 68 ve 74 yaşlarındaki üç gazetecinin, af ya da geçici tahliye ihtimali olmaksızın, en ağır tecrit koşullarında, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı” hatırlatılıyor. Bu durum “insanlık dışı” ve “şoke edici” olarak tanımlanıyor.

RSF, gazetecilerin yargılamalarını “Bunlar, gazetecilerin tek bir kelime ya da bir telefon kontağına dayanılarak terörizmle suçlandığı Kafkavari duruşmalardı” şeklinde tanımlıyor.

2018’TE 80 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ 

Basın Özgürlüğü Yıllık Bilançosu’na göre 2018 yılında en az 80 gazeteci ve basın mensubu öldürüldü.

Bu cinayetlerin yarısından fazlası yine 5 ülkede meydana geldi. Bu ülkeler: Afganistan, Suriye, Meksika, Yemen ve Hindistan. 2017 yılında ise 65 gazeteci ve basın mensubu öldürülmüştü.

Rapora göre geçen 10 yılda dünya genelinde profesyonel mesleği gazetecilik olan toplam 702 kişi öldürüldü.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Birleşmiş Milletler’e gazetecilerin korunması konusunda özel bir temsilci ataması çağrısını yaptı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ