TRT'deKİ istifada Bilal Erdoğan ayrıntısı

TRT Genel Müdürü Şenol Göka’nın istifası üzerine yerine geçecek isim için Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’in düşünüldüğü öne sürüldü.
TRT Genel Müdürü Şenol Göka, iki gün önce ‘gördüğü lüzum üzerine’ görevinden istifa etmiş, kendisinin yerine atama yapılıncaya kadar en kıdemli genel müdür yardımcısı Erkan Durdu’nun vekalet edeceği belirtilmişti.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, TRT kulislerinde Göka’nın yerine, yayın hizmetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’in isminin ön plana çıktığı ancak Eren’in önünde yasal bir engel bulunduğu belirtildi.

Mevzuata göre TRT genel müdür yardımcılığına atanacak kişinin ‘kamu kurum ve kuruluşlarında veya temayüz ettiği televizyon, radyo, haberleşme, bilgisayar, telekomünikasyon, elektronik, kitle iletişimi, hukuk, işletme, iktisat, maliye, sanat veya kültür alanında’ en az 12 yıl hizmetinin bulunması gerekiyor.


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı olan Eren’in ise bu ’12 yıl koşulu’nu yerine getirmeden 2013’te Genel Müdür Yardımcılığı’na vekaleten getirildiği ve genel müdürlük için de aynı koşulun gündeme gelebileceğine dikkat çekildi.

Daha önce ATV’nin genel müdür yardımcılığını yapan Eren, Türk Telekom A.Ş.’nin de yönetim kurulu üyesi.

RTÜK seçimleri gündemde

TRT’nin genel müdür adayını belirleyecek olan RTÜK’ün Temmuz ayında iki üyesinin görev süresinin biteceği, yerlerine yeni isimlerin TBMM Genel Kurulu’nda seçilmesi gerekiyor.

Ancak burada AKP grubu, dört olan üye sayısını Meclis’in 1 Kasım’da oluşan sandalye dağılımına uygun olarak beşe çıkarmak istiyor. Bunun için de CHP’nin iki sandalyesinden birini kendisine aktarmak istiyor. CHP de buna itiraz ediyor.

Bu krizin daha çözülmediğine, RTÜK üyelik seçiminin AKP’nin 21 Mayıs’taki olağanüstü kongresinden sonra yapılabileceğine dikkat çekiliyor.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ