TRT, YouTube'daki Demirtaş videosunu kaldırttı

HDP'ye seçim kampanyaları sırasında hemen hiç yayın süresi hakkı tanımayan, HDP'li siyasileri ekranlara çıkarmayan TRT, son olarak HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın YouTube'daki videosunu, 'telif hakkı'nı gerekçe göstererek kaldırttı.
Halen Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'li siyasetçi Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası sırasında yaptığı TRT konuşmasını, telif hakkını gerekçe göstererek YouTube'dan kaldırtan TRT'nin bu girişimi, sansürün bir başka boyutu olarak yorumlandı.

TRT'nin YouTube'a başvurusunun ardından, konuşma HDP'nin YouTube kanalından kaldırıldı.

Ancak diğer siyasi partilerin liderlerinin konuşmaları, parti kanallarında kalmaya devam ediyor.


BirGün Gazetesi'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Demirtaş’ın TRT konuşması için, “Bunlara mağduriyet imkânı vermeyin. YSK’yla da görüşün, gitsinler cezaevinde çekimi yapsınlar dedim” ifadelerini kullanmış, bu sözleri kamuoyunda YSK’ye talimat olarak değerlendirilmesi üzerine YSK açıklama yapma durumunda kalarak Erdoğan’ı yalanlamıştı.

Demirtaş’ın TRT konuşması için Ankara’da bulunan TRT Genel Müdürlüğü’nden bir ekip, Edirne Cezaevi'ne giderek videoların çekimini yapmıştı. Seçim yasası gereğince Cumhurbaşkanı adaylarının, TRT kanallarında banttan yayımlanmak üzere 10’ar dakikalık iki konuşma hakları bulunuyor. İyi Parti lideri Meral Akşener, CHP’nin cumhurbaşkanı adaylığına gösterdiği Muharrem İnce ve Erdoğan bu haklarını kullanmamıştı. Temel Karamollaoğlu’nun da iki konuşmasından biri Saadet Partisi YouTube kanalında duruyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ