TRT çalışanı 10 gazeteciye 72 yıl hapis

15 Temmuz sonrası gazetecilere yönelik soruşturma dalgası sonucunda önce TRT’ten atılan, sonra da haklarında cemaat üyesi oldukları iddiasıyla dava açılan 20 gazeteci hakkında karar çıktı.
20 eski TRT çalışanın yargılandığı davada, 10  gazeteciye 6 yıl 3 aydan, 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası verildi. Toplamda 10 gazeteciye 72 yıl hapis cezası verildi.

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına, tutuklu ve tutuksuz gazeteciler ile yakınları ve avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal, gazeteci ve avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını tamamladıklarını belirterek, müzekkere arası verdi.


Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, gazetecilerden Hasan Taşar, Hasan Hüseyin Örs ve İbrahim Halil Öztürkeri’yi “silahlı terör örgütüne üyelikten” 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

Özden Kınık’a ise aynı suçtan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası veren mahkeme, söz konusu gazeteciler hükümle birlikte tutukluluk hallerinin de devamını kararlaştırdı.

Tutuksuz gazetecilerden Kemal Erdem, Hasan Basri Erden, Mehmet Ali̇ Öget, Mustafa Ünal’ın 7 yıl 6, İdris Selçuk’un ise 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmalarına hükmeden mahkeme, yargılama aşamasından etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak isteyen A.F’ye 1 yıl 6 ay 22 hapis cezası için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Tutuksuz gazetecilerden Hanife Sayılır’ın bütün suçlamalardan beraat ettiği davada, gazeteciler Cavit Atasever, Cihangir Çetin, Hüsamettin Kıroğlu, Murat Kirti, Mustafa Altıntaş, Mustafa Beyhan, Mustafa Yazkan, Osman Zeybek ve Servet Dağ’ın dosyaları ayrıldı.

Bu gazetecilerin yargılanmalarına daha sonra devam edilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ