TGS: Gazeteciler için can güvenliği sorunu had safhaya çıktı

Türkiye'de basına yönelik baskı furyası bitmek bilmiyor. Gazetecilere yönelik soruşturmalar, yargılamalar, açılan davaların yanı sıra tehditler de gündemde.AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'da yaptığı konuşmasında, Fox TV Ana Haber Bülteni sunucusu Fatih Portakal'ın, "Barışçıl bir eylem için protesto edelim. Yapabilecek miyiz" sözlerine "Haddini bil haddini. Bilmezsen haddini, bu millet patlatır enseni" diyerek karşılık vermişti.


Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Can Güleryüzlü ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Erdoğan'ın sözlerine tepki gösterdi.

Can Güleryüzlü, Türkiye'de uzun zamandır özellikle iktidar ve iktidara yakın kesimlerin, eleştirel ve bağımsız haberciliği sindirmeye çalıştığını söyledi. Yalan haber ve yorumlarla gerçek gazeteciliğin yok edilmek istendiğine vurgu yapan Güleryüzlü, şöyle konuştu:

"Bunun son örneğini gazeteci Fatih Portakal'a yönelik saldırılarda gördük. Portakal'ın, yaşam standartlarının düşmesine itiraz ederek demokratik haklarını kullanan ve dünyanın gözünün çevrili olduğu Fransa'daki gelişmeleri, habercilik sorumluluğuyla izleyicisiyle paylaşıp, bizim de içinden geçtiğimiz ekonomik krizi anımsatarak yorumlaması kadar doğal bir durum yoktur. Portakal'ın, Fransa hükümetinin protestoculara karşı sert tavrını, bizlerin daha birkaç ay öncesine kadar OHAL düzeninde yaşadığı ve hâlâ demokratik temel haklarımızı kullanmada ciddi engellerle karşılaştığımız gerçeğiyle değerlendirmesi birilerini fazlasıyla rahatsız etmiş anlaşılan."

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş da, ülkeyi yöneten birinin açıktan bir gazeteciyi tehdit etmesinin gazeteciler açısından can güvenliği probleminin had safhaya çıktığının göstergesi olduğunu dile getirerek, "Bir ülkenin lideri bu şekilde gazetecileri hedef alıyorsa o ülkede gazetecilik mesleğine saygı kalmadı demektir. Siyasetçiler, yanlışları ve ekonomiyi eleştirmeyen bir gazetecilik yapılsın istiyorlar. Ancak bunun adı gazetecilik olmuyor. Çünkü gazetecinin görevi siyasetçileri kollamak değil, kamu yararını gözetmektir" diye konuştu.

Durmuş, Erdoğan'ın kullandığı dilin cumhurbaşkanı tarafından asla kullanılmaması gereken bir dil olduğunu söyledi.


 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ