RSF'den kınama: Medya ‘cadı avı’yla kontrol ediliyor

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, AKP hükümetinin gazetecilere yönelik 15 maddelik tavsiye raporunu kınadı.
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Türkiye’nin Afrin’de devam eden askeri operasyonunun medyada nasıl görülmesi gerektiğine dair Başbakan Binali Yıldırım’ın 15 maddelik ‘tavsiye’ listesini ve sosyal medya paylaşımlarından dolayı gazetecilerin gözaltına alınmasını kınadı.

DW Türkçe‘nin haberine göre; basın kuruluşlarına yapılan ‘milli menfaatlerin gözetilmesi’ çağrısı, RSF tarafından “Türk medyasının, hükümetin ve savaş hedeflerinin hizmetine girmesi” girişimi olarak değerlendirildi.

‘BU BİR CADI AVI’


Örgütün internet sayfasından yapılan açıklamada Başbakan Yıldırım’ın, çeşitli medya kuruluşlarından 15 temsilcinin katıldığı 21 Ocak’taki toplantıda kullandığı sözlere yer vererek, aralarında yabancı basın ajanslarının da olduğu kuruluşlara başvurulmaması çağrısını ‘cadı avı’ olarak nitelendirildi.

RSF yetkilisi Johann Bihr, Türkiye’de “çöken çeşitliliğe” vurgu yaptı. Örgütün Doğu Avrupa ve Orta Asya masası direktörü Bihr, “Bu yeni propaganda seli, eleştirel seslere karşı giderek artan cadı avı ve bu askeri harekât ile ilgili tartışmanın neredeyse hiç yapılamaması, Türkiye’de çöken çeşitliliğin derecesini gösterir niteliktedir” ifadesini kullandı.

Bihr, ayrıca Türkiye hükümetinin medya üzerindeki sıkı kontrolünden memnun olmadığını ve halkın yönetime karşı güvenini sarsmayı ve ülkedeki gerginliklerin artmasını dahi göze alarak medyanın yaptığı tüm haberleri tamamıyla kontrol altına almaya gayret ettiğini savundu.

‘SOSYAL MEDYA GÖZALTILARI’ DEVAM EDİYOR

Türkiye’de Afrin’deki askeri müdahale ile ilgili olarak sosyal medyadan ‘terör propagandası’ yapma gerekçesi ile başlatılan operasyonlarda şu ana kadar 150 kişi gözaltına alındı. Pazartesi günü başlayan ve bugün devam eden operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) temsilcileri ve gazeteciler de bulunuyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ