ÖGİ: 2017'de 187 gazeteci gözaltına alındı, 58'i tutuklandı

“2017 Yılı Basın Hak İhlali Raporu”nu açıklayan ÖGİ, 2017’de 187 gazetecinin gözaltına alındığını, 58’inin tutuklandığını ve 189 gazeteci hakkında dava açıldığını kaydetti. Türkiye’de 165 gazetecinin ise hala tutuklu olduğu vurgulandı.
Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), “2017 Yılı Basın Hak İhlali Raporu”nu açıkladı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilciliği’nde düzenlenen toplantıya çok sayıda gazeteci ellerinde gazetecilere yönelik baskılara dikkat çeken afişler taşıyarak katıldı. Raporu açıklayan ÖGİ Sözcüsü Hakkı Boltan, yıllık raporlarını açıklayacakları günün gecesinde 4 basın kuruluşunun internet sitesine erişim engeli getirildiğine dikkat çekerek, bu tür girişimleri kınadığını belirtti.‘TÜRKİYE İRAN’A BAKSIN’

Boltan, bu tür baskı ve engellemelerle hiçbir sonucun alınamayacağına vurgu yaparak, “Baskı ve engellemelerle sonuç alınsaydı İran bugün bu noktada olmazdı. İran, dünyada insanları asmakla bilinen bir ülke. Böyle bir rejim bile kendini koruyamıyor. Bugün halk ayaklanmış, demokrasi ve özgürlük talebinde bulunuyor. Türkiye’nin bu durumdan çıkarması gereken çok ders var. Türkiye hükümeti halkları zorla idare edebileceğini zannediyorsa dönüp İran’a bir baksın” diye konuştu.

'BASKILARI BİRLİKTE KIRMA' ÇAĞRISI

Ardından Gazeteci Ömer Tur, hazırlanan yıllık hak ihlalleri raporunu okudu. Raporda, 2017 yılını geride bırakırken demokrasinin vazgeçilmezi ifade ve basın özgürlüğünün yargı kıskacına alınarak yok sayıldığı belirtildi. “Olay ve olgulara iktidarın penceresinden bakmayan muhalif basın üzerinde ‘yargı sopası’ demoklesin kılıcı gibi durmadan sallandırıldı” denilen raporda, şu ifadeler yer aldı: “Çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) basın kuruluşları kapatıldı, mal varlıklarına el konuldu. Yine KHK'dan dolayı çok sayıda gazeteci işinden oldu. Gazeteciler yıl boyunca adliye koridorlarını aşındırdı. Yıl içinde yargılanan gazetecilerin bir kısmı hapis cezası, bir kısmı ise para cezası aldı.”

Gazetecilerin baskı ve davalara rağmen meslektaşlarını yalnız bırakmadığı kaydedilen raporda, “Demokrasinin en önemli unsuru olan basın özgürlüğünün sağlanması için basın örgütlerini ve meslektaşlarımızı ortak mücadele etmeye, yan yana durmaya ve baskıları birlikte kırmaya davet ediyoruz” denildi.

165 GAZETECİ HALA TUTUKLU

Raporda açıklanan ihlal verileri ise şöyle sıralandı:

187 gazeteci gözaltına alındı. Gazetecilerin çoğu ya haber takibi sırasında ya da "ihbar" üzerine evine yapılan baskınla gözaltına alındı.
58 gazeteci tutuklandı. Tutuklanan gazetecilerin çoğu hala tutuklu yargılanıyor. Gazeteci iddianamelerinde, haberler ve fotoğraflar suç delili olarak gösterildi.
15 gazeteci serbest bırakıldı.
Türkiye'de şu an 165 gazeteci tutuklu bulunuyor.
189 gazeteci hakkında dava açıldı.
81 gazeteci para ve hapis cezasına çarptırıldı. 81 gazeteciye toplam 183 yıl 4 ay 18 gün hapis ve toplam 333 bin 120 TL para cezası verildi.
373 gazetecinin yargılaması sürdü.
18 gazeteci haber takibinde saldırıya maruz kaldı.
1 gazeteci kaçırılarak ölümle tehdit edildi.
1 gazeteci haber takibinde silahla tehdit edildi.
1 gazeteci öldürüldü.
Çıkarılan KHK kapsamında 35 basın yayın kuruluşu kapatıldı.
2016 kapatılan basın yayın kuruluşların mal varlıkları TMSF tarafından satışa çıkarıldı.
3 televizyon kanalı TÜRKSAT’tan çıkartıldı.
5 televizyon kanalının lisansı iptal edildi.
37 basın yayın kuruluşunun internet siteleri erişime engellendi.
5 gazeteci sınır dışı edildi.
25 gazetecinin işine son verildi
100 gazetecinin basın kartı iptal edildi.

(MA)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ