‘Niye çıktım, bir sene önce neden tutuklandım, bilmiyorum’

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'O gazeteci değil, Alman ajanı ve terörist. Ben bu görevde olduğum sürece tahliye edilemez' dediği tutuklu gazeteci Deniz Yücel tahliye oldu.
Bu hikaye burada bitmez diyen Yücel, "Niye çıktım, bir sene önce neden tutuklandım bilmiyorum" dedi.
 
Türkiye’de bir yıldır iddianamesi hazırlanmadan tutuklu bulunan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel serbest bırakıldı. Yücel, tahliye olduktan kısa süre sonra kendisi önceden hazırlanan uçakla Almanya’ya gitti.
 
Gazeteci Deniz Yücel Berlin’e ulaşmasından kısa bir süre sonra sosyal medyadan videolu bir mesaj yayınladı. Yücel mesajında, “Niye çıktım bir sene önce neden tutuklandım hala bilmiyorum.” dedi.

 
Alman gazetesi Die Welt’in Türkiye Temsilcisi Deniz Yücel, sosyal medyadan yayınladığı teşekkür mesajında önemli ve çarpıcı mesajlar verdi.
 
Yücel’in mesajının tamamı şöyle:
 
“Bugün cezaevinden çıkarken bana şöyle bir karar verildi: 3. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı, 13 Şubat tarihli. ‘Tutukluluk haline devam’ Bugün aldım çıkarken. Ama yine de çıktım, niye çıktım bir sene önce neden tutuklandım hala bilmiyorum. Çok ilginç değil mi?
 
Sonuçta şunu biliyorum; ne geçen sene benim tutuklanmam daha doğrusu rehin alınmam, ne bugün bırakılmam hukukla, hukuk devletiyle hiçbir alakası yok. Bunu gayet net biliyorum. Söyleyecek çok şey var ama şimdilik bu kadarıyla kalsın.
 
“BU HİKAYE BURADA BİTMEZ”
 
Bana yardımcı olan,  bana destek olan bir sene boyunca bütün bu süreçte sevgili avukatım Veysel Ok ve diğer avukat arkadaşlar, Die Welt gazetem, Freundeskreis #FreeDeniz, Alman Hükümetinin yetkilileri, gazeteci meslektaşlarım, Türkiye’den Almanya’dan, ailem ve en önemlisi canım Dilek’e (eşi) çok çok teşekkür ederim. Evet özgürlüğüme kavuştum ama meslektaşım, koğuş arkadaşım Oğuz Usluer’i geride bıraktım, arkadaşım Ahmet Şık’ı geride bıraktım, sadece ve sadece mesleklerini yaptıkları için veya sadece muhalif oldukları için tutuklanan insanları arkadaşları geride bıraktım. O yüzden içimde bir burukluk var ama bu günler de geçer. Bundan eminim.
 
Bu hikaye burada bitmez, ondan da eminim ama bugünlük dilerseniz bu kadarla kalsın, yakında tekrar görüşmek üzere.”
 
ALMANYA’YA GİTTİ
  Türkiye’de bir yıldır tutuklu bulunan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel serbest bırakıldı. Yücel’in avukatı Veysel Ok, haberi Twitter’dan duyurdu. Almanya Dışişleri Bakanlığı da Yücel’in serbest kaldığını doğruladı.
 
Die Welt gazetesi de, Türkiye ve Alman vatandaşı olan muhabirleri Yücel’in serbest bırakıldığını internet sitesinden ‘Deniz Yücel özgür!’ başlığıyla duyurdu.
 
 
 
Alman “Die Welt” gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel’e hakkında hazırlanan iddianame ile birlikte tahliye edildi. İddianamede Yücel’e 4 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edildi.
 
Hazırlanan iddianamede, Yücel’in yazdığı yazılarda Gülen Cemaati ve PKK örgütlerinin propagandası yaparak halkın bir kesimini diğer bir kesimine yönelik olarak aleni şekilde kin ve düşmanlığa tahrik ettiği iddia edildi. İddianamede Yücel hakkında, 4 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, Deniz Yücel’in Almanya’da yayın yapan, bu nedenle de Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre basın kanunu kapsamında yer almayan Alman Die Welt isimli yayın kuruluşunda Almanca dilince suç teşkil eden bir kısım yazılar yazdığı belirtildi.
 
SUÇA KONU YAZILARA İDDİANAMEDE YER VERİLDİ
 

Şüpheli Yücel’in 19 Haziran 2016 tarihindeki yazısında PKK mensubu kişilerle ilgili olarak övücü mahiyette ibareler kullandığı kaydedildi. İddianamede, Yücel’in kullandığı bu ifadelerle, örgütün sözde ideolojisi, lideri ve sembolleri üzerinde yüceltme maksadıyla söylemlerde bulunduğu vurgulandı.
İddianamede, Yücel’in 18 Temmuz 2016 tarihindeki yazısında ise 15 Temmuz darbe girişimine ilgili Gülen Cemaati’ni aklamaya yönelik, beyanlarının bulunduğu belirtilerek, bu suretle de Gülen Cemaati’nin propagandasını yapma suçunu işlediği kaydedildi.
 
İddianamede, Deniz Yücel’in aynı gazetede 26 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan bir yazısındaki ifadelerde ve yine 27 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan başka bir yazısında da “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçunu işlediği iddiasına yer verildi.
 
GÜLEN KİTABI EVİNDE BULUNDU
 
İddianamede Yücel’in evinde yapılan aramada Fetullah Gülen tarafından yazılan bir adet kitap ele geçirildiği, HTS kayıtlarında ise PKK terör örgütüyle iltisaklı olduğu tespit edilen 59 farklı kişiyle 2014 ve 2017 yılları arasında görüşme kayıtlarının bulunduğu tespitine yer verildi. İddianamede “Bu sebeplerle şüphelinin Gülen Cemaati ve PKK’nın söylem ideolojileri doğrultusunda yazılar yazmak suretiyle atılı suçu işlediği anlaşılmıştır” denildi.
 
“SUÇLAR ZİNCİRLEME İŞLENDİ”
 
İddianamede şüphelinin yazılarının yayınlanma tarihleri ile söylemlerin yönelik olduğu terör örgütlerinin farklılığı dikkate alınarak terör örgütü propagandası yapmak suçunu iki kez zincirleme işlediği iddia edildi.
 
SUÇLARA TAKİPSİZLİK VERİLDİ
 
İddianamede Yücel hakkında başlatılan, “Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve orada kalma”, “Silahlı terör örgütü üyeliği”, “Bilişim sisteminin işleyişini engelleme veya bozma” suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verildiği belirtildi.
 
18 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ
 
Deniz Yücel’in PKK ve Gülen Cemaati’nin propagandası suçlarını zincirleme olarak ika ettiği, yine halkın bir kesimini diğer bir kesimine yönelik olarak “kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarını işlediği anlaşıldığı belirtilen iddianamede, Yücel’in bu suçlardan 4 yıldan 18’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.
 
Die Welt Gazetesi’nin Türkiye muhabiri Deniz Yücel, geçen yıl 14 Şubat’ta gözaltına alınmış, 27 Şubat’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından, “Terör örgütü propagandası yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından tutuklanmıştı.
 
DENİZ YÜCEL’İN CEZAEVİ ÖNÜNDE EŞİYLE DUYGUSAL ANLARI
 
Alman “Die Welt” gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel’e hakkında hazırlanan iddianame ile birlikte tahliye edildi.  Deniz Yücel’i  tahliyesinin ardından cezaevi önünde eşi Dilek Mayatürk Yücel çiçekle karşıladı. İkili birbirine sarılarak hasret giderdi. O anları çeken avukatı Veysel Ok, fotoğrafı sosyal medyadan paylaştı.
 
NE OLMUŞTU?
 
Deniz Yücel, dün itibarıyla bir yıldır hakkında hiçbir iddianame hazırlanmadan Silivri’de tutuluyordu. Yücel’in durumu, Başbakan Binali Yıldırım’ın dün yaptığı Almanya ziyaretinde en önemli gündem maddesiydi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ortak basın toplantısında, “Deniz Yücel konusu çok büyük önem taşımaktadır. İddianame hazırlanmamış olmasına rağmen tutuklu bulunuyor. Hukuk devleti ilkelerini görüştük. Konunun aydınlatılması açısından hukuk devleti ilkelerine saygı duyulması gerektiğini ifade ettik” demişti. Yıldırım “Deniz Yücel ve diğer zanlılar tabii ki belirli suçlamalara maruz olarak tutuklu durumdalar. Bunlar mahkemelerin kendi kapasitesinde görülüyor ve bunlardan geçmişte birkaç tanesinin mahkemesi görüldü ve gereği yapıldı. Ümit ediyorum ki hukuk devleti kuralları içinde gereği yapılacaktır. Bize düşen mahkemenin işini kolaylaştırmak ve onların önünü açmak” yanıtını vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ