Medyanın karanlık yılı: Müebbet dahil 112 hapis cezası

2018 yılında 1 gazeteci öldürüldü, 66 gazeteci tutuklandı, 112 gazeteciye çeşitli hapis cezaları verildi. Toplam 520 gazeteci hakim karşısına çıktı. En ağırı müebbet cezalarıydı.Kesin sayı bilinmemekle birlikte Türkiye’de 200’e yakın gazeteci tutuklu durumda.


Türkiye’de, 2018 yılı boyunca 1 gazeteci öldürüldü, 142 gazeteci gözaltına alındı, 70 gazeteci hakkında dava açıldı, 66 gazeteci tutuklandı, 520 gazeteci yargılandı, 112 gazeteciye de çeşitli  hapis cezaları verildi.

CEZALARIN ÇOĞU ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN

Gazetecilere verilen cezalarda örgüt üyeliği, örgüt yöneticiliği, örgüte üye olmamakla beraber isteyerek yardım etme gibi suçlardan oluştu. 2.5 yıl ile 10.5 yıl arasında değişen cezalar özellikle Hizmet Hareketi ve Kürt Hareketi ekseninde verildi.

Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak gibi sembol isimlere ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verildi.

Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek’e “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Tutuklu gazetecilerden çok azı tahliye edildi. Bunlardan en çok konuşulanı Almanya vatandaşı Deniz Yücel’in tahliyesi ve Anayasa Mahkemesi kararı sonrası Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın tahliyeleri oldu.

En çok konuşulan konu; gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiydi.

Yerel bazda ise KHK yöntemiyle Kürt Hareketi’ne yakın gazete ve radyolara yönelik kapatmalar yaşandı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ