Kasaba gazetesi Pulitzer aldı

Haftada iki kere çıkan 3 bin okurlu aile gazetesi
Dün açıklanan Pulitzer ödüllerinin en büyük sürprizi Iowa’da 3000 okuru olan küçük bir kasaba gazetesi editörünün uluslararası tarım şirketlerinin ürünlerinin göl ve akarsuları kirletmeleri ile ilgili haberiyle ‘yılın en iyi başyazarı’ ödülünü alması oldu.

Art Cullen ve kardeşi John Cullen’in sahibi olduğu ve haftada iki kere yayınlanan aile gazetesi Storm Lake Times, Iowa’nın sularının ABD ‘deki en kirli yerüstü suyu olduğunu yazmıştı. Ödüle layik görülen gazete haberi Des Moines Water Works’un, drenaj bölgelerindeki kirlenme konusunda açtığı davayı takip eden 10 yazılık seriden oluşuyor. Dava, söz konusu ilçeleri Raccoon Nehrine yüksek nitrat sızdırmakla suçluyordu.

Gazete haber serisi, ilçelerin savunma masraflarını karşılayan ve kar amacı gütmeyen ‘Agribusiness Association of İowa’nın finansman kaynaklarını araştırıyor. Cullen yazı dizisinde Koch Brothers, Cargill ve Monsanto gibi uluslararası tarım şirketlerinin kendi ürünlerinin yasaklanmasını engellemek amacıyla davayı gizlice finanse ettiklerini ortaya çıkarıyor. Aynı yazı dizisinde Cullen, hükümetin çevre örgütlerinin açtığı davalara karşı sağladığı örtülü finansmanı da ortaya çıkarıyor.


Kaynak: Washingtonhattı
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ