Hürriyet'te satış hazırlığı

Yine karanlık biçimde Katar sermayesine...
Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Hürriyet Gazetesi'nin tepesinde yaşanan istifayı ve Hürriyet'in satış iddilarını yazdı:

Hürriyet gazetesi, gerçekleştirilen genel yayın yönetmenliği değişikliğinin ardından grup açısından önemli bir vedaya sahne oldu.

20 yıldır çalıştığı Hürriyet'teki son görevi Yönetim Kurulu Başkanlığı olan Vuslat Doğan Sabancı, grup içinde bir veda mesajı yayımladı. Yerine Ahmet Toksoy'un geçeceği iddia ediliyor. Ama daha da önemlisi, bu vedanın ardından Hürriyet'in satışının da gündeme gelebileceği dedikoduları.


AHMET TOKSOY'UN ADI GEÇİYOR
Vuslat Doğan Sabancı'ndan boşalan Hürriyet Gaztecilik Yönetim Kurulu Başkanlığı için Ahmet Toksoy'ın adının geçtiğini grup içinden görüştüğüm birkaç isim doğruladı.

1959 yılında İstanbul’da doğan ve lisans eğitimini 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Bölümü’nde tamamlayan Toksoy, 1989 yılında Hürriyet Grubu’na katıldı.
Halen Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’nin Risk ve Denetim Başkanı, Yürütme Kurulu Üyesi, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ile Doğan Yayın Holding A.Ş.’nin de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürüyor.

SATIŞ HAZIRLIĞI İDDİASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Doğan Grubu arasındaki gerilimin bir süredir devam ettiği biliniyor ve bu üst düzey 'veda' haberi, tam da bu nedenle ‘Acaba, yayın yönetmenliği değişikliğinden sonra, bu da devletin zirvesi ile ilişkiler açısından bir rahatlama sağlama hamlesi mi?' sorusunu akla getirdi?

Ben bu soruyu, grup içindeki güvenilir dostlarıma sordum. Grubun sağından solundan girip anlamaya çalıştım.

Aldığım bilgilerden birisi şu; "Vuslat Doğan Sabancı geçtiğimiz hafta cuma günü veda edecekti, rötarlı oldu.”

Dile getirilen bir gerekçe de, Vuslat Doğan Sabancı'nın bir süredir yaşanılan sert rüzgarlar nedeniyle yorulmuş olduğu.

Ancak bazı iddialar daha da ciddi. Bu istifanın ardından Hürriyet'in satışının da gündeme gelebileceği ve bunun grup içinde yaklaşık 3 aydır konuşulduğu belirtiliyor. Satışı düşünülen gazetelerden birinin de Posta olduğu ifade ediliyor.

YİNE KATARLI KARANLIK BİR ŞİRKET
Bugün Hürriyet'in satışı ile ilgili bir görüşme yapıldığı da dile getirilen iddialar arasında. 'Peki, Hürriyet kime satılacak?' Bu sorunun yanıtı da şöyle verildi: Büyük bir ihtimalle Katarlı bir şirket.

'Peki ya Posta?' diye sordum. Ona verilen yanıt da şöyle: Onun için de Katarlı şirket deniliyor ama Hürriyet kadar net değil.

BİRÇOK YÖNETİCİ EMEKLİ PARASI MI ALDI?

İddiaya göre, son dönemlerde grup içindeki birçok yönetici emeklilik parası aldı. Bu iddia da, grup içinde konuşulan satış hazırlığını güçlendiren bir gelişme olarak ifade ediliyor.

Dediğim gibi bunlar kulis bilgilerine dayalı iddialar. Bu satış gerçekleşir mi, sonra başka dengeler mi devreye girer, eğer gerçekleşir ise satılan şirket Katarlı mı olur, bunları zaman gösterecek. Benim için net olan şey, bu bilgileri verenlerin, şu ana kadar doğru olan duyumları yansıttığı.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ