Gazetecilerin tutuklu kalmasına Dünyadan tepki!

AB: Endişe duyuyoruz, CPJ: Utanç verici AGİT: İddialar ispatlanamadı...
Avrupa Birliği çoğunluğunu ZAMAN çalışanlarının oluşturduğu 25 gazetecinin hapis cezası almasına tepki gösterdi. Türkiye’nin en yüksek demokratik değerler ve standartlara uyması gerektiği uyarısı yapan Brüksel, terörle mücadele kanununun keyfi olarak kullanılmasından ‘ciddi endişe’ duyduğunu açıkladı.

Brüksel merkezli Avrupa Gazeteciler Federasyonu da hapis cezalarını sert şekilde kınarken, ceza alan gazetecilerin ne darbeye katıldıklarını ne de darbeye destek verdiklerine vurgu yaptı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) basın hürriyeti temsilcisi Harlem Desir de cezalara tepki göstermiş ve gazetecilere atılı suçların hiç birisinin mahkeme sürecinde ispatlanamadığını vurgulamıştı. Desir yazılı açıklamasında gazetecilerin bir an evvel beraat ettirilerek serbest bırakılmalarını talep etmişti.

DAVALARI ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ


Bir soruya cevap veren AB Komisyonu sözcüleri, gazeteci davalarını çok yakından takip ettiklerini, çok sayıda insanın terörle mücadele kanununun seçici ve keyfi uygulanması sonucu tutuklandığını kaydetti. Her şahsın adil yargılama hakkına atıf yapan AB, Türkiye’nin AB’nin kurucu değerleri hürriyet, demokrasi, eşitlik, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve insan haysiyetine saygı göstermesini talep etti.

UTANÇ VERİCİ

New York merkezli Gazetecileri Korumu Komitesi (CPJ) de yazılı bir açıklama yaparak, hapis cezalarını kınadı. CPJ’in Avrupa ve Orta Asya Koordinatörü Nina Ognianova imzası ile yapılan açıklamada cezaların Türkiye’nin adalet sistemi için utanç verici olduğunu kaydederek, gazetecilerin bir an evvel serbest bırakılmasını talep etti

tr724-Brüksel
.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ