Gazeteci Oğuz Güven’e altı ay hapis cezası

Cumhuriyet gazetesi internet sitesi eski Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’e, gazetede yayınlanan Charlie Hebdo karikatürü nedeniyle yargılandığı davada altı ay hapis cezası verildi.


Cumhuriyet gazetesi internet sitesi eski Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı. Gazetenin yazarları olan Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’nın köşelerinde Charlie Hebdo’nun Muhammed’e yönelik karikatürünü yayınlamaları sonucu yazarlara “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” iddiasıyla ikişer yıl hapis cezaları verilmişti. Bu sırada adliyede yaşananları gazetenin sitesinden yayınlayan Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven de aynı karikatürü internet sitesi üzerinden yayınladığı için hakkında dava açılmıştı.

6 AY HAPİS CEZASI 


İstanbul 2’nci Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Güven, yaptığı savunmada “Arkadaşlarının yargılandığı sırada adliyeden haberi girmek için söz konusu fotoğrafı yayınlamak zorunda kaldıklarını” söyledi.

Haberin sisteme girilmesinden yaklaşık 15 dakika sonra kaldırıldığını söyleyen Güven, mahkemeden beraatini talep etti. Oğuz Güven’i suçlu bulan mahkeme heyeti, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”iddiasıyla 1 yıl hapis cezası ile yargılanan Güven’e alt sınırdan 6 ay hapis cezası verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ