Dizi başka gerçekler bambaşka

IŞİD'ın diri diri yaktığı iki askeri dizide propaganda konusu yaptılar, gerçekleri tersyüz ederek.
 Büyük fotoğraf, "Yüzbaşı Kağan" ile "Turgut" adlı askerlerin, DAİŞ'in elinden ölmek üzereyken kurtarıldığı dizi sahnesinden. Küçük fotoğraf ise, asker Sefter Taş ile Fethi Şahin, DAİŞ tarafından yakılarak katledildiği gerçek hayattan. 

Son zamanlarda TV’lerin yarış halinde servis ettiği militarist ve ölümü kutsayan diziler gerçeği manipüle ediyor. Fox TV'de yayınlanan “Savaşçı” dizisinin 5'inci bölümünde Suriye'de DAİŞ’e esir düşen 2 askerin kurtarılış senaryosu canlandırıldı. 

Dün akşam yayınlanan dizinin yeni bölümünde, DAİŞ üyelerinin elinde esir olan "Yüzbaşı Kağan" ve "Turgut" adlı iki askerin arkadaşları tarafından kurtarılmasını konu edildi. 


Suriye'nin bir köyünde geçen sahnelerde esir iki asker, DAİŞ üyelerinin kameraları karşısında kafaları kesilmek üzere görülüyor. Tam bu sırada “Albay Kopuz” tarafından yürütülen “başarılı” operasyonla "Kağan" ve "Turgut" kurtarılıyor. 

Diz sahnelerinde siyah giyen DAİŞ üyeleri, kılıçlar, profesyonel bir kamera gibi nesneler kullanıyor. 

GERÇEK İSE FARKLI 

TV dizilerinde bu mizansen seyredilirken, 22 Aralık 2016 tarihinde DAİŞ tarafından servis edilen ve 2 askerin yakılarak öldürüldüğünün görüntüsü ise hala aydınlığa kavuşturulmuş değil. Bab'da yaşanan çatışmalar sürecinde servis edilen görüntülerindeki askerlerin Sefter Taş ve Fethi Şahin olduğu ortaya çıkmıştı.

Ses getiren görüntülerin ardından Bakanlar Kurulu, Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı inceleme yapmış ve "görüntülerin montaj olabileceği" iddia edilmişti. Daha sonra Bakanlar Kurulu, görüntüleri yayından kaldırılmasına karar verdi.

Üzerinden aylar geçmesine rağmen Sefter Taş ve Fethi Şahin'in akıbeti hakkında tek bir bilgi edinilemiyor. Hükümet tarafından yapılmış bir açıklama da yok. 

'UNUTTURULMAYA ÇALIŞILIYOR'

Konuyu yakından takip eden HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, "Hükümet halen açıklama yapmadı. Unutturma çabası. Doğabilecek tepkileri önceden engelliyorlar. Askerler unutturuldu. Iğdır’ın gündeminde de yok. Cenazeleri dahi yok. Resmi olarak kabul edilmedi. Şehit olarak sayılmıyor. Araştırıyoruz, diyorlar" bilgisini paylaştı. Adıyaman, asker ailelerinin de baskı altında olduğu ve konuya dair verdiği soru önergesinin de cevaplanmadığını ifade etti. 

'İNSAN HAKLARINA AYKIRI DİZİLER'

Yine konunun takipçilerinden İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, "Hükümet sessiz kaldı. Medya da sustu. Olayı araştırabileceğimiz bir yer yok. Suriye'ye geçmek mümkün değil. Olay hükümet tarafından yalanmadı, gerçekliğini koruyor" dedi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ