Die Welt: Cemal Kalyoncu, sadece Erdoğan’ın genellediği kitleden biri

Alman Die Welt yazdı: Kalyoncu'nun tutuksuz yargılanmasına karar veren hakim açığa alınarak, Kalyoncu'ya bir yıl sonra 6 yıl 3 ay ceza verilmesine karar veriliyor.
Her gün hapisteki bir gazetecinin portresini yayımlayan Alman Die Welt gazetesi, sayfalarını gazeteci Cemal Azmi Kalyoncu’ya ayırdı.

Gazetede KHK ile kapatılan haftalık Aksiyon dergisi muhabiri ve yazarı Kalyoncu’ya ilişkin ilişkin çıkan haber şöyle:

“Cemal Azmi Kalyoncu 6 yıl 3 ay ceza aldı


Kalyoncu da diğer birçok gazeteci gibi darbe girişiminden sonra (hukuksuzluktan) nasibini alanlar arasında ve ortak noktaları aynı. Tutuklanan gazetecilerin hepsini darbe sonrası yasaklanan gazetelerde çalışarak terörist örgüte üye olmakla suçlaması.

Köşe yazarı ve yazar olan Kalyoncu, Erdoğan’ın darbeden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen’in savunuculuğunu yapan gazetede çalıştığı için darbe sonrası hemen tutuklananlar arasında yer aldı.

Kalyoncu’nun çalıştığı Aksiyon’da yasaklılar arasında. Mart 2017 de Kalyoncu hakkındaki suçlamanın zayıf olduğu kanısına vararak tutuksuz yargılanmasına karar vermeyi düşünen mahkeme heyetine itiraz eden savcı, güya ileri sürdüğü yeni belgelerle tutuksuz yargılanmasını engellendi. Uluslararası gazetecilik örgütü CPJ açıklamasına göre, Kalyoncu’nun tutuksuz yargılanmasına karar veren hakim açığa alınarak, Kalyoncu’ya bir yıl sonra hüküm giymesine, 6 yıl 3 ay hapis cezası çekmesine karar veriliyor.”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ