Cezaevlerinde gazete yasakları başladı! Cumhuriyet, Birgün, Yeni Asya...

Hükümete muhalif yayın yapan gazetelerin cezaevlerine girmesi yasaklanıyor. Sincan Cezaevi'nde başlayan yasak, Kırıkkale Keskin Cezaevi ile devam etti.
Tutuklulara yönelik insanlık dışı uygulamalar ve hak ihlalleri her geçen gün katlanarak artıyor. Son olarak Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’nde Cumhuriyet Gazetesi satışı yasaklandı. Ardından da Kırıkkale Keskin Cezaevi'ne de muhalif yayın yapan gazetelerin girmesi yasaklandı, radyolar toplandı.

Görüş ve bilgi edinme hakları yasa ve yönetmeliklerin öngördüğünden daha fazla kısılan tutuklulara dışarıdan kitap ve dergi verilmiyordu. Medya özgürlüğünün yok edildiği Türkiye’de tutuluların doğru haberleri alma olanağından yoksun bırakılmasına son halka Cumhuriyet Gazetesi’nin yasaklanmasıyla geldi.

Sincan Cezaevi yönetiminin aldığı  kararla geçen haftadan beri tutukluların kendi paralarıyla Cumhuriyet Gazetesi almaları yasaklandı. Cezaevi yönetiminin Türkiye’de legal biçimde yayın yapan bir gazeteyi neden yasakladığına ilişkin bilgi vermediği, gazeteyi tekrar alabilmek için verilen dilekçelere de cevap vermediği öğrenildi.


Öte yandan, Sincan Cezaevi’nde tutuklulara yönelik farklı baskılar da devam ediyor. 6 kişilik koğuşta 20 kişinin kaldığı cezaevinde pek çok tutuklunun yerde yatmak durumunda kaldığı öğrenildi.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ