Alman gazeteciye Türkiye tatilinde gözaltı

Almanya Dışişleri Bakanlığı, bir Alman gazetecinin Türkiye’de gözaltına alındığına ilişkin iddiaları soruşturduğunu açıkladı. Adil Demirci’nin İstanbul’da tatildeyken gözaltına alınmış olduğuna inanılıyor.
Almanya Dışişleri Bakanlığı cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye’de sol eğilimli bir haber ajansı olan Etha’da çalışan gazeteci Adil Demirci’nin İstanbul’da gözaltına alındığına ilişkin haberler üzerine harekete geçtiğini, ancak Demirci’nin gözaltına alınma sebeplerinin henüz belirsizliğini koruduğunu belirtti.
 
Adil Demirci’nin gözaltına alınması ile ilgili şu ana kadar öğrenilenler şöyle:
 
Demirci’nin Perşembe gecesi düzenlenen bir dizi polis baskınında gözaltına alınan üç Etha muhabirinden biri olduğuna ilişkin haberler var.

 
Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Adil Demirci’nin gözaltına alındığı varsayımıyla hareket edildiği” belirtildi, ancak bu haberin Türkiye yetkilileri tarafından henüz teyit edilmemiş olduğu da kabul edildi.
 
Haberlere göre Demirci Etha’nın Almanya muhabiri olarak çalışıyor ve Köln’de yaşıyordu.
 
Demirci’nin gözaltına alındığına ilişkin haber ilk olarak Etha’daki meslektaşı Meşale Tolu tarafından paylaşıldı. Tolu’nun kendisi de geçtiğimiz yıl Türkiye’de siyasi saiklerle gözaltına alınmış çok sayıdaki Alman vatandaşından biriydi.
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ