2 yıl sonra tahliye olan Ahmet Turan Alkan'dan ilk açıklama

Yazdıkları yazılar ve twitlerden dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 15 yıl hapse kadar cezalandırılması istenen kapatılan Zaman Gazetesi’nin 11 eski yazar ve editörünün yargılandığı karar duruşmasında karar çıktı.
Şahin Alpay silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası aldı.  Ali Bulaç hakkında “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası. Mahkeme tutuklama yönünde karar vermedi.

Zaman gazetesi eski yazarları Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal’a 10 yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Mümtazer Türköne’ye iyi hal indirimi uygulanmadı.

Ahmet Turan Alkan hakkında da “silahlı terör örgütünü üye olmak” gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis cezası verilirken İbrahim Karayeğen ise 9 yıl hapis cezası aldı. Mümtazer Türköne’ye iyi hal indirimi uygulanmadı.


Ahmet Turan Alkan ve İbrahim Karayeğen tahliye edildi.

Tahliye sonrası açıklama yapan Ahmet Turan Alkan, "Kalbimin yarısı Silivri'de kaldı" dedi.

Alkan'ın adına açılan Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle:

"1-Tahliyeme sevinen bütün dostlarıma, arkadaşlarıma, yakınlarıma, eski okuyucularıma kalbi minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.

2-Kalbimin yarısı Silivri’de kaldı. Buruk duygularla ayrıldım Silivri’den. Gazeteci arkadaşlarımın tamamı hürriyetine ve sevdiklerine kavuşana kadar burukluğum geçmeyecek, dinmeyecek.

3-Tahliye kararımız Türkiye’de hukuk devletinin, adaletin, iyi ve güzel şeylerin hâlâ bir yerlerde var kalabildiğinin tescili oldu. Ülkem adına artık daha ümitvârım.

4-Türkiye’nin demokrasi ve hukukta çağdaş dünya standartlarına hızla döneceğine inancım büyük. Demokratik standart ve haklar hepimiz için kesinlikle bir lüks değil. Hava, su, ekmek gibi en kaçınılmaz ihtiyaç.

5-Haksızlığa ve gadre uğramış biri olarak yargının bağımsız ve tarafsızlığına inancım büyüdü. Kardeşlikten, birbirimize dayanıp güvenmekten, kırgınlıkları unutup sevgiyi yeniden yeşertmekten başka çaremiz yok.

6-Yarının Türkiye’sinde toplumsal mutabakatın önemini bir kere daha vurgulamak istiyorum. Barış olsun!.. Hep barış olsun!.."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ