Evlilik programları yeni format

690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) yasaklanacağı konuşulan evlilik programları, çocukların ekran başında olmadığı saat dilimlerinde yayınlanacak.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, evlendirme programlarının KHK’yla yasaklanabileceğini söylemişti.

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, Kurtulmuş’un açıklamasının ardından tv kanallarının yöneticileriyle bir araya gelip, “Düzeltin, yayına devam edin” demiş, RTÜK de kanallara TRT’de iki sezon yayınlanan ‘Böyle Bitmesin’ dizisini izdivaç programlarına örnek göstermişti.

KHK’da yer alan ifadelerin evlilik programlarını hedeflemediği, 0800’lü hatları kapsadığı öne sürülmüştü.


Cezalar arttı

AA’nın haberine göre, KHK düzenlemesi çocuk ve gençlerin televizyon izlediği saatlerde zihinsel, fiziksel ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyen tüm yayınlara yönelik genel bir yaptırımı içeriyor.

 Daha önce ‘koruyucu sembol’ kullanılarak, çocukların da ekran başında olduğu saatlerde yapılan bu tip yayınlar, koruyucu sembol olsa dahi söz konusu zaman dilimlerinde yapılamayacak.

Ayrıca evlilik programlarında da dönem dönem yer verilen ürün satışına ve ‘arkadaş bulma programları’na verilecek cezalar yüzde 1-3 aralığından yüzde 2-5 aralığına çıkarıldı. Ayrıca bu programlar için program durdurma ve belgesel yayın zorunluluğu getirildi.

Lisanssız kanallara kapatma

Yurt dışından Türkiye’ye yönelik, çoğu uydu üzerinden yayın yapan ve RTÜK’ten lisans almayan televizyon kanallarının cinsel ilaç pazarlama, kumar oynatma veya 0800’lü hatlarla bağlantılı yayınlarına yaptırım uygulanacak..

KHK’daki düzenlemeyle uydu üzerinden yayın yapan bu kanallara, RTÜK’ten de lisans alma zorunluluğu getirildi. İzinsiz, ruhsatsız, lisanssız yayın yapan kanalların tamamı kapatılacak. Bu yayınları yapanlar
hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

Belgesel ‘cezası’

RTÜK’e borçlarından ve idari para borçlarından kaçarak faaliyet gösteren yayın kuruluşları, adres iletişim bilgilerini ve kayıtlı elektronik posta adreslerini bildirmezse lisansları iptal edilecek.

KHK ile getirilen yaptırımla kanallara, ihlallere devam eden programlar için beş kereye kadar durdurma ve kapatma cezası da getirildi.

Kanallar, program durdurma cezası alan yayınların bulunduğu saatte belgesel yayınlayacak, aksi halde lisansları iptal edilebilecek. Ayrıca yayını durdurulan programın sunucu ve yapımcıları, o saat aralığında başka bir TV kanalında yayın ve program da yapamayacak.

Aile dostu yapımlara teşvik

Düzenlemeye göre aile ve çocuk dostu yapım ve dizilere teşvik verilecek. Teşvik, RTÜK tarafından bir önceki yılda uygulanan idari para cezalarının yüzde 20’sini aşmamak kaydıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile belirlenecek usul ve esaslara göre gerçekleştirilecek.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MAGAZİN HABERLERİ