Ayla, son anda festivalden çekildi

Frankfurt Türk Film Festivali'nin açılış filmi Ayla olacaktı. Ancak, filmin yapımcısı Mustafa Uslu, Frankfurt Türk Film Festivali’nden çekti.
Frankfurt Türk Film Festivali'nin açılış filmi Ayla olacaktı. Ancak, filmin yapımcısı Mustafa Uslu, Frankfurt Türk Film Festivali’nden çekti. Son anda verilen bu karar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Dairesi Başkanlığı devreye girdi, ancak karar değişmedi. Festival yönetimi yapımcı Uslu'ya tepki gösterdi...
Frankfurt Film Festivali’nde açılış filmi olarak gösterilmesi planlanan, Türkiye’nin Oscar yolcusu Ayla ile ilgili son dakika şoku yaşandı. Filmin yapımcısı Mustafa Uslu' ‘Film Frankfurt'ta gösterilmesin' kararı aldı.

Açılışta Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Hessen Eyalet Bilim Bakanı Boris Rhein, yönetmenler Reis Çelik, Hasan Fehmi Yaşar, Atalay Taşdiken, sanatçılar Mahmut Cevher, Abdurrahman Keskiner ile Gökhan Mumcu, eyalet meclisi milletvekilleri İsmail Tipi, Mürvet Öztürk, Turgut Yüksel de yer aldı.


Hürriyet’in haberien göre, Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Uslu'nun kendisine telefonla ulaştığını ve filmin gösterimine izin vermediğini açıkladı. Kriz üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Dairesi Başkanlığı devreye girdi ancak Uslu’nun kararı değişmedi. Sıtkı, Uslu’ya tepki göstererek, “Bu davranış ahlaki değildir. Buradaki emeğe ve sinemaseverlerine büyük saygısızlık. 12'ye 5 kala böyle bir yaptırım kabul edilemez bir durum” dedi.

Ayla gösterilemeyince Antalya Film Festivali'nde en iyi film ödülü alan ‘Babamın Kanatları' festivalin açılış filmi oldu. Bu arada bazı seyirciler, Ayla'nın gösterimden çekilmesini protesto ederek sinema salonundan ayrıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MAGAZİN HABERLERİ