Kulis: Davutoğlu’nun partisinde eski CHP, MHP ve HDP’liler de var

Eklenme tarihi :
Kulis: Davutoğlu’nun partisinde eski CHP, MHP ve HDP’liler de var
Davutoğlu'nun parti kuruluş kampından gelen kulis bilgilerine göre kurucular kurulunda eski CHP, HDP, MHP'li siyasetçiler de yer alacak. Ayrıca Alevi örgütlerinden de 5 isim kurulda.
Yeni parti hazırlıklarını sürdüren ve Bolu’da iki günlük kamp yapan Ahmet Davutoğlu ekibi, parti programı ve tüzüğünü büyük oranda şekillendirdi. Partinin ismi ve logosuna yapılacak bir iki toplantıdan sonra karar verileceği belirtilirken, kurucular kurulunun da 130 kişiden oluşması bekleniyor. Kurucular kurulunda eski AKP, CHP, HDP ve MHP’li isimlerin yer aldığı kaydediliyor.


Cumhuryet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre 15 gün içinde kurulması beklenen parti için İçişleri Bakanlığı’na sunulacak “kuruluş dosyası” hazırlıklarına başlandı. Kurucular kurulunda 130 ismin yer alması beklenirken, Davutoğlu ekibi bu isimler arasında yalnızca eski AKP’lilerin değil CHP, HDP ve MHP’de siyaset yapmış isimlerin yer alacağını belirtiyor.

ESKİ YÖK BAŞKANI YUSUF ZİYA ÖZCAN DA KURULDA

Parti hazırlıklarında yer alan bir siyasetçi, Etyen Mahçupyan, eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, eski HDP’li milletvekilleri Müslüm Doğan ve Mehmet Ali Aslan, CHP’li İhsan Özkes, eski vali İzzettin Küçük ve 15 Temmuz’da şehit olan AKP’li Erol Olçok’un eşi Nihal Olçok’un kurucular listesinde yer alacağını belirtti.

KURUCULAR KURULUNDA ALEVİLER DE VAR

Kurucular Kurulu’nda 25 kadın, 25 genç, Alevi örgütlerinden 5 ismin olacağı, Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ümit Yardım’ın yeni partide yer almak için emekliliğini istediği kaydedildi. Partinin yönetim kurullarının adlarının diğer partilerde olduğu gibi MYK, MKYK, Parti Meclisi ve Başkanlık Divanı olmayacağı, farklı bir yapılanmaya gidileceği kaydedildi.
BENZER HABERLER
SİYASET HABERLERİ