Cumhur İttifakı seçmenin yüzde 20’si Erdoğan’ın ‘seçimi kaybedeceğini’ düşünüyor

Eklenme tarihi :
Cumhur İttifakı seçmenin yüzde 20’si Erdoğan’ın ‘seçimi kaybedeceğini’ düşünüyor
Cumhur İttifakı seçmeninin yüzde 39,7’si yeni bir seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyunun azalacağını, yüzde 20,1’i ise seçimi kaybedeceğini düşünüyor. Erdoğan'ın karşısında en güçlü aday olarak Ekrem İmamoğlu ilk sırada yer alıyor.


Cumhur İttifakı seçmeninin yüzde 39,7’si yeni bir seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oyunun azalacağını, yüzde 20,1’i ise seçimi kaybedeceğini düşünüyor.

Avrasya Araştırma Şirketi sahibi Kemal Özkiraz, kasım ayı anket sonuçlarını sosyal medya hesabından duyurdu. “Cumhurbaşkanlığı seçim olması durumunda Erdoğan’ın oyunun ne olacağı” sorusu Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı seçmenine yöneltildi. Cumhur İttifak’ın seçmenlerinin yüzde 39,7’si oyunun azalacağını, yüzde 1,3’ü artacağını, yüzde 59’ü değişmeyeceğini belirtti. Millet İttifakı’nın seçmenlerinin yüzde 62,1’i azalacağını, yüzde 0,9’ü artacağını, yüzde 37’si ise değişmeyeceği yönünde cevap verdi.


“Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan tekrar kazanabilir mi?” sorusuna Cumhur İttifakı’nın seçmenlerinin yüzde 71’i kazanacağını, yüzde 20,1’si kaybedeceğini belirtti. Millet İttifakı seçmeninin yüzde 31,2’i kazanacağını, yüzde 62,1’i ise kaybedeceği yönünde cevap verdi.
 
Erdoğan’ın karşısına aday olarak çıkması durumunda kazanacağı düşünülen isimlerin ilk sırasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu geliyor. Ekrem İmamoğlu’nun Erdoğan’ın karşısında seçimini kazanacağını düşünenlerin oranı yüzde 44,3 olarak belirlendi. İmamoğlu’nu yüzde 43 ile ABB Başkanı Mansur Yavaş, yüzde 42 ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yüzde 40 ile Kemal Kılıçdaroğlu ve Ali Babacan, yüzde 37 ile Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu yer aldı.

“Seçimde çatı aday olması durumunda kime oy verirsiniz?” yönündeki soruya Kılıçdaroğlu’na oy veririm diyenler yüzde 38,9; Meral Akşener’e oy veririm diyenler yüzde 40,3; Ali Babacan’a oy veririm diyenler 37,9; Abdullah Gül’e oy veririm diyenler yüzde 37,1; Ekrem İmamoğlu’na oy veririm diyenler yüzde 43,1; Mansur Yavaş’a oy veririm diyenler yüzde 42,2 oldu.
BENZER HABERLER
SİYASET HABERLERİ