Karantinadaki hastalara elektronik kelepçe takılacak

Eklenme tarihi :
Karantinadaki hastalara elektronik kelepçe takılacak
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs testi pozitif çıkanlar ve karantinada kalması gerekenler için yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini açıkladı.

Türkiye’de iki hafta öncesine göre koronavirüs vakalarının yüzde 38 artması elektronik kelepçe de dahil yeni önlemleri gündeme getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 testi pozitif çıkanlar ve karantinada kalması gerekenler için yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini açıkladı.

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya açıklamalarda bulunan Koca, “Kesinlikle bileklik uygulaması yapılacak. Ancak bunun için iki farklı model var ve bunun hangisinde karar kılmaları gerektiği konusunu tartışıyor.” dedi.


"OLMASI GEREKEN YERDEN AYRILDIĞINDA ALARM ÇALACAK"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi:

“İlki pozitif olan ve evinde karantinada kalması gereken her kişiye bileklik takılması ve olması gereken yerden ayrıldığında merkezdeki alarmın çalması… İkinci model yine aynı mantıkla çalışıyor, ancak eve bir cihaz konuluyor, kişiyi bu cihaz takibe alıyor.”

"UYGULAMA KULLANILMAYA BAŞLANACAK"

Gazeteci Muharrem Sarıkaya da yazısında, Koca ile görüşmesini şöyle aktardı:

“Daha bu kutudan belirlenen sınırlar aşıldığında cihaz alarmını çalarak uyarı veriyor, daha uzağa gittiğinde ise merkezdeki alarmı çalıştırıyor. Ayrıca bu kutu yerinden hareket ettirildiğinde de merkezi uyararak kişinin yerinden kıpırdatmasının önüne geçiyor. Bakan Koca hangisinin daha faydalı olduğunu tespit ettiklerinde hazır olan uygulamanın kullanılmaya başlanacağını da açıkladı.”
BENZER HABERLER
SAĞLIK HABERLERİ