‘AKP iktidarında kadına şiddet 7 kat arttı: 7 bin 600 kadın öldürüldü’

Eklenme tarihi :
‘AKP iktidarında kadına şiddet 7 kat arttı: 7 bin 600 kadın öldürüldü’
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Nereden çıktı bu kadına şiddet? söylemine, "Şiddet Nereden Çıktı?" başlıklı raporuyla yanıt veren CHP'li Bingöl "AKP iktidarı döneminde en az 7 bin 600 kadın öldürüldü, şüpheli ölümler her yıl arttı" dedi.


CHP'li Tanrıkulu ise TBMM'de kadın cinayetlerine ayrılan sürenin 57 saniye olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Nereden çıktı bu kadına şiddet? Ayıptır, bir daha yapma” şeklindeki söylemine “Şiddet Nereden Çıktı?” başlıklı raporuyla yanıt veren CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, raporun ayrıntılarını 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle paylaştı.


“AKP iktidarı, şiddeti var eden bütün temelleri derinleştirerek kadının toplumsal hayattaki varlığını tehdit etmektedir” diyen Bingöl, şöyle konuştu:

‘AKP, CEZASIZLIK KÜLTÜRÜ İLE KADINA ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRDI’ 

“Cumhuriyet’ten günümüze kadınların kazanılmış bütün haklarını hedef alan AKP, yaratılan cezasızlık kültürü ile kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmaktadır. AKP’li bakanların ‘Nereden çıktı bu kadına şiddet, kadın cinayeti. Erkeklere sesleniyorum; kendinize gelin’ sözleri insan aklı ile alay etmektir. İktidarları döneminde 7 bin 600’ün üzerinde kadın cinayeti yaşandı. İktidarın söylemlerinden beslenen yargı ve kolluk kuvvetlerinin ihmali sonucu cezasız kalan şiddet de katlanarak arttı. AKP, şiddetin kaynağını dışarda aramak yerine önce kendi dönemlerindeki kadın düşmanı söylemlerine bakmalıdır. Kendine gelmesi gereken AKP iktidarıdır” dedi. Bingöl’ün hazırladığı “Şiddet Nereden Çıktı” başlıklı rapordan öne çıkan başlıklar şöyle:

AKP İKTİDARINDA KADIN CİNAYETLERİ 7 KAT ARTTI 

AKP iktidarında kadın cinayetleri 7 kat arttı. 2002 yılından itibaren 18 yılda Türkiye’de en az 7 bin 600 kadın öldürüldü. AKP’nin iktidara geldiği 2002’de Türkiye’de öldürülen kadın sayısı 66 iken, 2007 ve 2009 yıllarında öldürülen kadın sayısı binin üzerine çıktı. 2019’da da 474 kadın öldürüldü. 2020’de 25 Kasım’a kadar geçen 330 günde 270’e yakın kadın öldürüldü. Kadın cinayetleri salgın döneminde de hızla artarken, “şüpheli” kadın ölümleri de aynı dönemde katlanarak arttı. Yılın ilk 10 ayında 151 kadının ölümü “şüpheli” olarak kayıtlara geçti.

KADINLAR KORUNAMIYOR  

2012’de kadına yönelik şiddeti önlemek amacı ile kabul edilen 6284 sayılı Kanun kapsamında son 7 yılda koruma kararı talebiyle açılan dava sayısı 1 milyon 608 bin 657’ye ulaştı. Koruma talep eden kadınların 463 bin 590 başvurusunun çeşitli gerekçelerle reddedildi.

8 YILDA 907 KADIN İŞ CİNAYETLERİNDE HAYATINI KAYBETTİ 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü Raporu’ yayınladı. Kadın işçilerin erkeklere göre daha fazla sömürüldüğünü ifade eden Tanrıkulu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yaşamın her alanında kendisini gösterdiğini belirtti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine yer veren Tanrıkulu’nun raporuna göre, 2013-2020 döneminde en az 907 kadın işçi, iş cinayetleri sonucunda yaşamını yitirdi. 2020’nin ilk 10 ayında yaşamını yitiren kadın işçi sayısı ise en az 90 oldu. Kadınların 54’ünün mülteci/göçmen, yüzde 98’inin sendikasız olduğu raporda belirtilirken kadın iş cinayetlerinin yarısından çoğu tarım, orman işkolunda yaşandı.

TBMM’DE  KADIN CİNAYETLERİNE 57 SANİYE AYRILDI 

Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK), 1 Ekim’de açılan yeni yasama dönemindeki çalışmalarına ilişkin çalışmalarına da raporunda yer veren Tanrıkulu, 1-15 Ekim tarihi arasında Meclis’in İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasına ilişkin denetim görevini yerine getirmediğini, TBMM Genel Kurulunda kadın cinayetlerinden söz edilen sürenin ise 57 saniye olduğunu belirtti.
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ