AB’den Türkiye’ye ‘egemenliğe saygı duy’ çağrısı

Eklenme tarihi :
AB’den Türkiye’ye ‘egemenliğe saygı duy’ çağrısı
Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin varılan anlaşmanın yankıları devam ediyor.
Son olarak Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmaya dair endişe duyulduğu açıklaması geldi.


Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan ile tam dayanışma içinde olduğunu belirten AB, Türkiye'ye de AB ülkelerinin egemenliğine saygı duyma çağrısında bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakatın kamuya açıklanmadığına dikkat çekildi.

Mutabakatın içeriğinin netleştirilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, metnin gecikmeden AB'ye iletilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, uluslararası deniz hukuku ve iyi komşuluk ilişkilerine saygı duyulması gerektiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile 27 Kasım'da İstanbul'da bir araya gelmişti. Görüşmede, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, "Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırası" ile "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın imzalandığı belirtilmişti.
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ