Vakıfbank’ın hisse devrinde mevcut hissedarlara neden çağrı yapılmıyor?

Eklenme tarihi :
Vakıfbank’ın hisse devrinde mevcut hissedarlara neden çağrı yapılmıyor?
Vakıflar Bankası’nın yüzde 58.5 oranındaki hissesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredildi. Devir işlemi, hisse başına 9,49 lira olarak belirlenen değer üstünden yapılacak. Ancak banka borsada 5,2 liradan işlem görüyor.
Vakıfbank’ın Hazine’ye hisse devri için belirlenen fiyat hisse başına 9,4956 lira. Banka borsada 5.2 liradan işlem görüyor.


Ekonomist Uğur Gürses, bu noktaya dikkat çekerek bankanın yüzde 25’i halka açık olduğu hatırlattı. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Onlara da çağrı yapılıp, “İsterseniz sizin hisselerinizi de 9.4956’dan alırım” denmesi gerekiyordu. Kamu adına yapılan bu tür işlemler halkın parası ile yapıldığından açıklama ve hesap verme yükümlülüğü var. Son 24 saatte bu yapılmadı. Bir de böyle durumlarda çağrı yükümlülüğünü hatırlatan ve görevi “küçük yatırımcıları koruyan” kurum ve kurallar vardı; şimdi yok.” ifadelerini kullandı.
 
SATIŞ HAZIRLIĞI OLABİLİR

Vakıfbank’taki vakıf hisselerinin Hazine’ye devri gerçekleştirildi. Bu kararın Vakıfbank’ın yabancı sermayeye satışı amacıyla alındığı tahmin ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 26 Kasım’da 2020 bütçesi için yaptığı konuşmada, yeni yılda ‘yeni özelleştirme ve halka arzlarla bütçeye katkı sağlanacağını’ belirtmişti. Vakıfbank’ın ağırlıklı hissesine Hazine’nin sahip olmasıyla bu yolun açılabileceği belirtiliyor.
BENZER HABERLER
EKONOMİ HABERLERİ