TÜİK endeksi değiştirerek tüketici güvenini artırdı

Eklenme tarihi :
TÜİK endeksi değiştirerek tüketici güvenini artırdı
Avrupa Birliği’nin tavsiyesi nedeniyle tüketici güven endeksinde değişiklik yapan TÜİK, bu güncelleme ile 20 puanlık artış elde etti. Daha önceki hesaplama ile 61.8 olan tüketici güven endeksi yeni hesaplama ile 82’ye çıktı.


Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Tüketici Güven Endeksi, Eylül 2020” raporuna göre, Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsimden arındırılmış tüketici güven endeksi, eylülde önceki aya göre yüzde 3.2 arttı. Ağustos ayında 79.4 puana düşen endeks, eylülde 82 oldu.

DEĞİŞİKLİK NEDENİ, AB’YE UYUM


Önceki gün bu endeksle ilgili, Avrupa Birliği’nin (AB) tavsiyesi nedeniyle değişiklik yaptığını açıklayan TÜİK, güncelleme öncesi duruma göre hesaplanan tüketici güven endeksi de bilgi olarak açıkladı. Buna göre eylülde endeks bir önceki aya göre yüzde 3.7 arttı. Ağustos ayında 59.6 olan endeks, eylül ayında 61.8 oldu.

VERİLER DAMADI SEVİNDİRDİ

Hem eski hem yeni endekse göre tüketici güveni eylülde artsa da ikisi arasındaki farkın 20 puan olması dikkat çekiyor. TÜİK “işsiz sayısı beklentisi” ve “tasarruf etme ihtimali”ni hesaplamadan çıkarmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ekonomimiz üçüncü çeyrek için güçlü bir yükseliş mesajı verdi” dedi ve verilerin “iyi” geldiğini, yılın tahminlerden iyi bir noktada tamamlanabileceğini söyledi.

TÜM VERİLER ARTTI

Eylül için alt endekslerine bakıldığında ise hanenin maddi durumu endeksi yüzde 5.8 artarak 71.8, gelecek 12 aya ilişkin maddi durum beklentisi yüzde 1.7 artarak 79.1, gelecek 12 aya ilişkin genel ekonomik durum beklentisi yüzde 4.8 artarak 83.3 ve gelecek 12 ayda dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi yüzde 1.3 artarak 93.8 oldu. Ağustosta 59.5 olan endeks eylülde 59.8’e çıktı. Bu endeksin yükselmesi işsiz sayısında azalma olacağını ifade ediyor. Aynı şekilde sorular arasında olan “tasarruf etme ihtimali endeksi” de 21.7’den 25.2’ye çıktı.
BENZER HABERLER
EKONOMİ HABERLERİ