7 bakan eskiten Çukurova Havaalanı hala bitirilemedi: 8 milyon metrekare tarım alanı heba edildi

Eklenme tarihi :
7 bakan eskiten Çukurova Havaalanı hala bitirilemedi: 8 milyon metrekare tarım alanı heba edildi
İnşaatına 2013’te başlanan Çukurova Havaalanı projesinde 7 yılda 3 kez temel atıldı, 7 bakan değişti ama hâlâ proje bitirilemedi. Havaalanı için büyük kısmı tarım arazisi olan 8 milyon metrekare alan kamulaştırılmıştı.


2011 yılından beri Mersin’in gündeminde olan Çukurova Havaalanı projesi hala bitirilemedi. İnşaatına 2013’te başlanan havaalanı, en çok temel atma, en çok bakan değiştirme, en çok seçim görme rekorlarını kırarak tarihe geçti.

İLK TEMELİ 2013’TE ATILMIŞTI


Cumhuriyet’ten Abidin Yağmur’un haberine göre havaalanı 7 yılda 3 kez temel atma törenine sahne oldu. Bu sürede 7 Ulaştırma Bakanı değişti. Çukurova Havaalanı’nın ilk temel atma töreni tarihi olan Mayıs 2013’te Mersin Valiliği koltuğunda Hasan Basri Güzeloğlu oturuyordu. 2017 mart ayında yapılan ikinci temel atma töreninde Mersin Valiliği koltuğunda Özdemir Çakacak oturuyordu.

8 MİLYON METREKARE ALAN KAMULAŞTIRILMIŞTI

Çukurova Havaalanı’nın üstyapı işleri temeli ise 10 Haziran 2018’de atıldı. O tarihte Mersin Valiliği koltuğunda Ali İhsan Su oturuyordu. Çukurova Havalanı’nın temel atma törenine katılmak 3 valiye de nasip oldu. Çukurova Havaalanı’nın 2013 yılındaki değerlerle 357 milyon TL’ye mal olacağı açıklanmıştı. Havaalanı için büyük kısmı tarım arazisi olan 8 milyon metrekare alan kamulaştırılmıştı.
BENZER HABERLER
EKONOMİ HABERLERİ