‘Sanki Türkiye büyük bir bıçakla ikiye bölünmüş gibi’

Nuri Bilge Ceylan, Türkiye'nin son yıllardaki siyasi atmosferi hakkında değerlendirmelerde bulunarak, "Sanki Türkiye büyük bir bıçakla ikiye bölünmüş gibi" dedi.


Ahlat Ağacı, Bir Zamanlar Anadolu’da ve Kış Uykusu gibi filmleriyle uluslararası üne sahip yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Türkiye’nin son yıllardaki siyasi atmosferi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Sanki Türkiye büyük bir bıçakla ikiye bölünmüş gibi” diyen ünlü yönetmen, son yıllarda artan kutuplaşmanın Taksim Gezi Parkı eylemleriyle daha da derinleştiğinin altını çizdi.


Euronews Türkçe‘nin aktardığına göre, Türkiye’de İslam’ı tartışmanın zor olduğunu vurgulayan Ceylan, “Bu konuyla ilgili duygularınızı ifade etmek istiyorsanız ancak dolaylı yollarla yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Fransız medyasına konuşan ünlü yönetmen, gazetecinin Türkiye’de kısıtlanan basın özgürlüğüne atıfta bulunarak, “Gazetecilerin görevini artık sanatçıların mı üstlenmesi gerekir” sorusuna ise ‘belki’ yanıtını vermekle yetindi.

Türkiye’de sanatını icra etmekte herhangi bir engel hissetmediğini belirten Ceylan, bunun herkes için geçerli olmadığının altını çiziyor.

CEYLAN’IN SON FİLMİ ‘AHLAT AĞACI’ FRANSA’DA GÖSTERİMDE

Nuri Bilge Ceylan’nın Cannes Film Festivali’nde gösterilen ve büyük beğeni toplayan Ahlat Ağacı’nın Fransa’da gösterime girdi.

Ahlat Ağacı hakkında değerlendirmelerde bulunan Ceylan son eseriyle amacının Türkiye’nin gündemini anlatmak olmadığı, sadece ülkede önde çıkan genel tabloyu yansıtmak istediğini ifade ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ