74. Cannes Film Festivali başladı

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle iki yıldır yapılamayan 74. Cannes Film Festivali başladı.

Cannes Film Festivali'nin açılışında, Fransız yönetmen Leos Carax'ın 'Annette' filminin ilk gösterimi yapıldı. Fantastik bir müzikal olan 'Annette'de, Adam Driver ile Marion Cotillard başrolleri paylaşıyor.

Açılış töreninde aynı zamanda geçen yıl Palme d'Or (Altın Palmiye) kazanan Parazit (Parasite) filminin yönetmeni Bong Joon Ho ve Cannes'a ilk kez 13 yaşında Martin Scorsese'nin 'Taksi Şoförü' filmiyle katılan Jodie Foster onur konuğu olarak yer aldı.


Jüri başkanı Spike Lee, kırmızı halıda "Dışarı çıkmak iyi hissettiriyor." değerlendirmesini yapan Foster'ı, Fransızca "Vivre la France!" (Çok yaşa Fransa!) nidasıyla yanıtladı.

Festivalin ilk siyahi jüri başkanı Lee, 1989'da Cannes'da tartışmalı bir çıkış yapan ve ırkçılığı mizahi dilde anlatan filmi 'Do the Right Thing'den bu yana çok az şeyin değiştiğini belirterek 2014'de Eric Garner ve 2020'de George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatlarını kaybetmelerine değindi.

Lee, "Do the Right Thing" filminin çekilmesinin üzerinden 30 yılı aşkın süre geçmiş olmasına rağmen bugün hala 'siyahilerin hayvanlar gibi avlanılmasının sona ermesinin' ümit edildiğini vurguladı.

Mayısta yapılması planlanan 74. Cannes Film Festivali, koronavirüs salgını nedeniyle 6-17 Temmuz'a ertelenmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ