Tutuklu en genç gazeteciye işkence

Hizmet Hareketi'ne kitlesel kırım çerçevesinde bir yıl önce tutuklanan gazeteci Cihan Acar’ın tutukluluk süresince uzattığı saçları gardiyan zoruyla kestirildi.
Zorla saçları kestirilen Cihan Acar’ın avukatı Mustafa Söğütlü, yaşananları “İşkence suçu” olarak niteledi.
 
29 Temmuz 2016’da tutuklanan gazeteci Cihan Acar’ın 1 yıldır uzattığı saçları tutuklu bulunduğu Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 9 Nolu’daki gardiyanlar tarafından zorla kestirildi.

Acar’ın avukatı Mustafa Söğütlü’nün aktardığı bilgiye göre Acar geçtiğimiz hafta başında gardiyan tarafından berbere götürüleceği söylenerek koğuşundan çıkarıldı. Söğütlü, Acar’ın ilk etapta saçının biraz toplanacağı düşüncesiyle itiraz etmediğini ancak berber koltuğuna oturup tamamının kesileceğini öğrendiğinde itiraz ettiğini, bunun üzerine 4-5 gardiyanın daha berbere gelerek zorla saçını kestirdiklerini anlattı. Dün Acar’ı ziyaret için cezaevine giden Söğütlü, “Cihan saçlarını 1 yıldan uzun süredir uzatıyordu. Aslında daha kısa keseceklermiş fakat berber de mahkum olduğu için normal erkek saçı boyutlarında kesmiş” dedi.


AÇIKÇA İŞKENCE SUÇU
Avukat Mustafa Söğütlü, yaşananlardan sonra Acar’ın psikolojisinin kötü olduğunu belirterek, “Gardiyanlar Cihan’ın istemediği bir şeyi zorla yaparak işkence suçu işlemiştir. Cihan kötü muameleye ve işkenceye maruz kalmıştır” diye konuştu. Söğütlü, yaşananlara ilişkin İnfaz Savcılığı’na ve Acar’ın yargılamasının yapıldığı İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

TAHLİYE KARARI UYGULANMAYAN GAZETECİLERDEN BİRİ
Acar birlikte yargılandığı 29 gazeteci ile birlikte tutuklandıktan 8 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıkmıştı. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasından sonra 31 Mart 2017’de ara kararını açıklayan mahkeme, Acar’la birlikte 21 gazetecinin tahliyesine karar vermişti.

Tahliye kararı verilen gazeteciler, mahkeme kararına rağmen saatlerce bekletilmiş, ardından cezaevinden çıkar çıkmaz tekrar gözaltına alınarak Emniyet'e götürülmüşlerdi. 7 günlük gözaltının ardından “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etme” ve “Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlamalarıyla tekrar tutuklanmışlardı.

Cihan Acar, Erdoğan Rejimi tarafından tutuklanıp Silivri Cezaevine konulan en genç gazeteci.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ