Taş atan çocuklara işkenceye devam

Gardiyanlar döve döve çocukların dişlerini kırdılar
Pozantı M Tipi Kapalı Cezaevi mağdurlarından olan Ersin Okur bir ay önce yeniden tutuklanarak götürüldüğü Tarsus Cezaevi'nde işkenceye uğradı. Okur’un avukatı Mehmet Altuntaş, gardiyanların müvekkiline saldırarak, “Pozantı’da adam olmadın, biz burada seni adam ederiz” dediğini aktardı. 

Pozantı M Tipi Kapalı Cezaevi’nde gördükleri işkence ile kamuoyu gündemine gelen “Taş atan çocuk”lardan Ersin Okur bir ay önce yeniden tutuklanarak götürüldüğü Tarsus Cezaevi İnfaz Kurumları Kampüsü’nde gardiyanların işkencesine maruz kaldığı belirtildi. Müvekkili ile görüşen Avukat Mehmet Altuntaş, T-3 koğuşunda kalan Ersin Okur ve arkadaşlarının gardiyanlar tarafından darp edildiği ve gördükleri işkenceden kaynaklı 14 gün boyunca yatakta kaldıklarını aktardı. 
 
'RAPOR YERİNE AĞRI KESİCİ VERİYOR'

 
Müvekkilinin yaklaşık bir aydır tutuklu olduğu bilgisini veren Altuntaş, “Müvekkilim ile Deniz Özdemir, Rıdvan ve Ramazan adlı tutukluların cezaevine gönderildiği gün, 4 cezaevi personeli tarafından çıplak arama dayatması ile karşı karşıya kalıyor. Bu dayatmaya karşı çıktıkları için cezaevi personelleri tarafından saldırıya uğruyor ve feci şekilde darp ediliyor. Bundan kaynaklı 14 gün yatakta kalıyor. Bu süre boyunca hiçbir tedavi yapılmıyor. Okur, 14 gün sonra revire çıkarılıyor. Darp yerlerini doktora gösteriyor ancak kendisine rapor yerine 'Parol' isimli bir ağrı kesici veriyor” dedi. 
 
GARDİYANLAR DÖRT DİŞ KIRDI
 
Müvekkilinin daha önce adı kötü muamele ile gündeme gelen Pozantı M Tipi Çocuk Cezaevi mağdurlarından olduğunu hatırlatan Altuntaş, Okur’un cezaevinin kapatılması ile tahliye olduğunu, yaklaşık bir ay önce yeniden tutuklandığını söyledi. Altuntaş, “Ersin Okur ve arkadaşları personellerin saldırıları sonucu zorla çıplak aramadan geçiriliyor. Gardiyanlar, Okur’a daha önce cezaevinde yatıp yatmadığını soruyor. Okur’un Pozantı Cezaevinde kaldığını belirtmesi üzerine ‘Madem orada adam olmadın biz burada seni adam ederiz’ diyorlar ve tekme, tokat dövüyorlar. Saldırıda Deniz Özdemir, Rıdvan ve Ramazan’ın dört dişi kırılıyor” diye belirtti. 
 
‘BİZE İTAAT EDECEKSİNİZ’
 
Okur’un cezaevinde baskı uygulamalarının aktardığını kendisine aktardığını belirten Altuntaş, müvekkillinin kaldığı koğuşun zorla dağıtıldığını, ayakta sayım vermedikleri için küfür ve hakaretlere maruz kaldığını ifade etti. Altuntaş, “Cezaevinde tamamen keyfi uygulamalar söz konusu. Okur, onlarca hak ihlalinin olduğunu ifade etti. Tüm bunların yanında gardiyanların Okur’un kaldığı koğuşa girerek orada kalan tutuklulara ‘Bize itaat edeceksiniz, biz ne dersek o’ demiş” diye konuştu. 
 
Avukat Altuntaş, müvekkillerine işkence uygulayan cezaevi personeli hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı şikayette bulunduğunu söyledi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ