Polis hapishaneden tutuklu alıp işkence yaptı

90'lı yılların en karanlık uygulaması geri döndü. Mağdurun adı Hamdullah Zengin.
90'lı yıllarda yaygın olan polisin cezaevinden tutukluları alıp, işkence yapıp geri getirme uygulamaları başladı. 

Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde yapılan düzenlemelerde 90'lı yılların bu işkence metodunun son bulması için polis sorgusunun gözaltı süreciyle sınırlı kalması sağlanmıştı. Tutukluları cezaevinden sadece savcı alıp sorgulayabiliyordu. Ancak 15 Temmuz'dan sonra bir KHK ile bu düzenleme kaldırılıp 90'lara geri dönüldü. Polisin tutuklanmış kişileri cezaevinden istediği gibi alma hakkı yeniden tanındı. 

Bunun ilk işkenceli uygulaması Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşadı. 


Kolunda kurşun bulunan ve tedavi edilmeyi bekleyen tutuklu PKK'lı Hamdullah Zengin, Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi'nden özel hareket polisleri tarafından alınarak bilinmeyen bir yerde götürüldüğü ve burada işkence edildiği ileri sürüldü. 

Oğlunun sağlığından endişe duyan anne Rukiye Zengin, oğlunun yaralı halde defalarca işkenceden geçirildiğini ileri sürdü.

"BAŞINDAN GEÇENLERİ ANLATTI"

Anne Zengin, "Cezaevi yönetimi oğluma ilaç vermiyor, tedaviye götürmüyorlar ve işkence ediyorlar. Bu işkenceye son versinler. 7 aydır hala kolunda kurşun var. Kurşun vücuduna her geçen gün biraz daha zarar veriyor. O da bize bunları anlatıyor. Günden güne eriyor oğlum. Zaten cezaevinde, bu kadar işkence niye? Bundan önce açık görüşüne gittiğimizde çok farklıydı, bu son açık görüşte çok daha farklı. Son görüştüğümüzde bize yaşadıklarını anlattı. Yoksa bilmeyecektik. Oğlumu tanıyamaz hale geldim" diye konuştu. 

ÖZEL HAREKAT GÖTÜRMÜŞ

7 Nisan'da oğluyla açık görüşte konuşan baba Hamit Zengin de, oğlunun cezaevinden özel harekat polisleri tarafından alınarak belli olmayan bir yere götürülerek işkence edildiğini söyledi. Baba Zengin, "Bize, 2 Nisan’da ifadesi var denilerek özel harekat polisleri tarafından işkenceye götürüldüğünü söyledi. 3 gün boyunca işkence etmişler, aç bırakmışlar. İşkenceden sonra 5 gün açlık grevine girmişti. Durumu çok kötü, benzi solmuştu. İnsan haklarına aykırı değil mi?" diye belirtti. 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ