Polis döve döve gözünü çıkardı

Parkta dövdüler yetmedi, evini basıp kardeşinin gözünü çıkartana kadar bütün aileyi linç ettiler.
Yanında kimliği olmadığı için evin yanında bulunan parkta polis şiddetine maruz kaldığını belirten Bülent Doğrudağ, hırsını alamayan polislerin daha sonra evini bastığını ve tüm aile bireylerine "hakaret, darp, taciz ve şiddet" uyguladığını ileri sürdü. 

Urfa'nın merkez Haliliye ilçesi Yenişehir Mahallesinde oturan Bülent Doğrudağ, Pazar günü saat 20:30’da köpeğini gezdirmek için evin yanında bulunan parka indiğinde polisin kendisine “işkence” uyguladığını illeri sürdü. 30 yıldır parkın yanında bulunan Cebesi Sitesi’nde oturduğunu belirten Doğrudağ, hırsını alamayan Özel Harekat Polisleri'nin daha sonra evini bastığını ve tüm aile bireylerini “işkence”den geçirdiğini söyledi. 

Doğrudağ, olay akşamı 2 resmi polis aracının gelip kendisinden kimlik istediğini, ancak eşofman ile parka indiği için kimliği yanında olmadığını belirtmesine rağmen polislerin darp ve hakaretine maruz kaldığını anlattı. 


'ÖZÜRLÜYE DARP KADINA TACİZ'

Eşine seslenip nüfus cüzdanının parka getirilmesini istediği vakit, polislerin küfür ve hakaretlerinin devam ettiğini aktaran Doğrudağ, Pazar akşamı yaşadıklarını şöyle anlattı: "Eşim elinde kimlik ile parka doğru geliyordu. O sırada kısa bir tartışma yaşandı. Yüzüme biber gazı sıkıyor, sağa sola delirmiş gibi küfür ediyorlardı. Bu olayları gören 20 yıllık komşularımız hepsi parka indi ve olayı anlamaya çalıştı. Biber gazının etkisiyle eve girdim. Ailem beni korumaya çalışırken 30 polis eve girdi. Eşim beni onların elinden kurtarmaya çalışırken eşimi taciz ettiler ve sırtına cop ile vurdular. Özürlü olan kardeşimi de dövdüler. Onlara kalp ameliyatı olduğumu söylememe rağmen biber gazını yüzüme doğru sıktılar. Babam kanser ve yatalak. Babamın yanında 10 polis beni dövdü. Babam kriz geçirdi. Ben hala suçumun ne olduğunu bilmiyorum." 

' BU YETKİYİ ONLARA KİM VERDİ'

Olaya tanık olan 6 yaşındaki Seroblal Polsin hastası kızının fenalık geçirdiğini, ancak polislerin çağrılan ambulansı geri gönderdiklerini "Devlet biziz, gerekirse biz götürürüz" dediklerini ifade eden Doğrudağ, "Daha sonra beni ters kelepçe takıp, Yenişehir karakoluna götürdüler. Orada kamera olduğu için darp edilmedim, ancak çıplak bir şekilde sabaha kadar bekletildim. Daha sonra bana kendi yazdıkları ifadeleri zorla imzalatmak istediler. Avukatımı bekledim, imzalamadım. Kızım hala şokta ve konuşamıyor. Babam da fenalaştı. Bu yetkiyi kim nasıl verdi kendilerine" diye isyan etti.

Belinde, kollarında, kafasında, omzunda yara ve morluklar oluşan Doğrudağ, polisin OHAL'e sığınarak bunu yaptığını belirterek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a "Polislere bu yetkiyi kim veriyor, bir memur bu cesareti nereden buluyor" diye seslendi. 

PROTEZ GÖZÜ ÇIKARILDI ELİ KIRILDI 

Olayı anlatan görme engelli Levent Doğrudağ ise, yıllar önce 15 bin liraya taktırdığı protez gözün polisler tarafından çıkarıldığını öne sürdü. Doğrudağ, o gün yaşadıklarına ilişkin şunları anlattı: "Parka iki resmi ekip geldi. Parkta iki genç ile tartışıyorlardı. Ağabeyimden kimlik sordular, ağabeyim kimliği istetirken ağabeyime 'Otur lan' deyip göğüsüne vurdular. Daha sonra ağabeyime biber gazı sıktılar. Ağabeyim eve geldi, yüzünü yıkıyordu. Polisler geldi evin içine, vurmaya başladılar. Ağabeyimi içeri çektim. Gözüm protez, gözümü korumak istedim. Coplarla elimi kırdılar. Beni dövdükleri vakit protez gözüm çıktı ve kayboldu."

POLİSTEN MAHALLELİYE 'HADİ ŞİMDİ GELİN'

Olay gecesi evde olduğunu, ancak duyduğu sesler üzerine parka indiğini ve polislerin komşusu Bülent Doğrudağ'a biber gazı sıkarken gördüğünü belirten Halil İbrahim Çiftçi ise, "Bülent ağabeyin kızı fenalaştı korkudan. Ambulans çağrılmasını istedik. Bu arada bütün mahalleli aşağıda toplandı. Biz olayı sakinleştirmeye çalışırken, gaz sıkan polis telsizle anons yaptı ve 20 polis daha geldi. Ekipler gelince gelip evden ev halkını çıkarıp hepsini dövdüler. Sonra bir polis mahalleliye dönüp 'Hadi şimdi gelin dedi'. Oysa kimse onlara bir şey demiyordu" diyerek polislerin sağa sola saldırdıklarını söyledi. 

Doğrudağ ailesi, avukatlarının belgeleri hazırladığını, bugün polisler hakkında cumhuriyet savcısına suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Bunun yanında Bülent Doğrudağ, karakolda şikayetçi olduğunu ve kayıt altına aldırdığını ifade etti.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ