Önder Asan 41 gündür neredeydi

1 Mart'ta kaçırılan Önder Asan, Ankara Emniyeti'nde ortaya çıktı. İşkence ve pekçok durum sözkonusu.
Önder Asan 1 Mart 2017'de Ankara'da bindiği ticari taksinin önünün birden fazla araçla kesilmesinin ardından kaçırılmıştı. Siyah bir Transporter'a bindirilen öğretmen Önder Asan'dan ailesi 41 gün haber alamadı. 

Tüm emeralerin devlet tarafından kaçırıldığı açık olan olayda çarpıcı bir gelişme yaşandı 41. günde ailesi Ankara Emniyeti tarafından arandı ve Önder Asan'ın gözaltında olduğu bildirildi. 

YASA DIŞI GÖZALTININ ARDINDA KİM VAR

Türkiye'de OHAL döneminde gözaltı süresi 30 güne çıkarılmıştı, ardından bunda kısıtlamaya gidildi. Ancak Önder Asan kaçırıldığından beri resmi olark gözaltındaysa, gözaltı süresi çoktan aşılmış durumda ve şu an serbest bırakılmayarak hürriyeti tahdit suçu işleniyor. 

Önder Asan yasa dışı biçimde MİT ya da başka bir kurum tarafından sorgudaysa bu durumda çok daha büyük suçlar sözkonusu.

İŞKENCE YAPILDIĞI İDDİASI VAR
Önder Asan'ın yoğun biçimde işkenceye maruz kaldığı, işkenceli biçimde sorgulandığından şüphe ediliyor. İşkence izlerinin geçmesi için bir süre beklenmiş olabileceği değerlendirilirken, kendisine hangi suçların kabul ettirildiği ve neler imzalatıldığı da bilinmiyor. 

Henüz avukatıyla görüştürülmeyen Önder Asan, ailesiyle de yüz yüze görüştürülmedi. Edinilen bilgiye göre ailesinin yalnızca temiz çamaşır getirmesine izin verildi. 

GÖZALTI TARİHİ NE
Kritik bir konu ise Önder Asan'ın gözaltı tarihinin gizlenmesi. Tarihin açıklanması Önder Asan'ın resmi gözaltından önce nerede olduğuna ilişkin soruların üzerine gidilebilmesini sağlayacak. 

SEZGİN TANRIKULU DEVREYE GİRDİ
Önder Asan'ın bulunmasında CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yoğun çabası oldu. Ankara Valisi Ercan Topaca'ya konuyu defalarca soran Tanrıkulu, ayrıca durumu TBMM gündemine de taşıdı. 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ