​Final haftasında öğrencilere toplu gözaltı!

Yakınları tutuklu öğrencilerin kaldığı evlere baskında 25 öğrenci gözaltına alınmıştı...
Adana'da öğrencilere yönelik toplu gözaltı nedeniyle pekçok öğrencinin final sınavlarına giremediği ve bir yıllarının yanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıkları öğrenildi. 

Gözaltına alınan 25 öğrenciden özellikle Tıp Fakültesi'nde okuyan öğrencilerin girmeleri gereken “Komite” sınavlarının 7'sini tamamladıkları 8'inci komite sınavı ve nihai final sınavı öncesi gözaltında tutuldukları öğrenildi. 

Çukurova Tıp Fakültesi öğrencilerinin 8'inci son Komite Sınavı bu hafta olacak. Final sınavı ise 25 Haziran'da. Üniversitede bütünleme sınavı yok. 


Gözaltındaki öğrencilerin tamamına yakınının ebeveynlerinin tutuklu olduğu ya da arandıkları, bu nedenle gözaltına alındıkları öğrenildi. 

Öğrencilere ebeveynleri hakkında sorular sorulduğu, 3 yıl önce gittikleri yurt içi tatil gezilerinin sorgulandığı öğrenildi. 

Ailelerinin Bank Asya'dan gönderdikleri aylık harçlıkların da öğrencilerin dosyalarına suç olarak eklendiği belirtiliyor. 

Adana TEM ve KOM Şube'de yer olmadığı için Narkotik Büro'nun nezarethanelerinde tutulan öğrencilerin polislere ve savcılığa avukatları aracılığıyla sınav haftasında bulunduklarını ilettiklerini ancak durumun dikkate alınmadığı belirtiliyor. 

Avukatları ve yakınları, öğrencilerin Pazartesi günü öğrencilerin serbest bırakılıp sınavlarına  yetiştirilmesi çağrısında bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ