BM kaçırılma olaylarına "acil koduyla" el attı

Birleşmiş Milletler Zorla Kaçırılma Komitesi, Turgut Çapan’ın kaçırılması ile ilgili Türkiye'ye "acil kodlu" mesaj gönderdi.
KHK ile kapatılan Turgut Özal Üniversitesi çalışanı Turgut Çapan’ın Ankara Yenimahalle’de 31 Mart 2017’de kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığı eşi tarafından video kaydı ile kamuoyuna duyurulmuştu. Olayın üzerinden 25 gün geçmesine rağmen Turgut Çapan’dan haber alınamadı. Aile yakınlarından alınan bilgiye göre soruşturma makamları da olayı aydınlatmak için herhangi bir çalışma yürütmedi.

Aile, konuyu uluslararası insan hakları derneği Advocates of Silenced Turkey (AST) ile paylaştı. AST, Turgut Çapan hakkında Birleşmiş Milletler nezdinde müracaatta bulundu.

Müracatın ardından önemli bir gelişme yaşandı. Konuyu değerlendiren Birleşmiş Milletler Zorla Kaçırılma Komitesi, Turgut Çapan’ın kaçırılması ile ilgili devlet makamlarından acil kodu ile bilgi istedi. Şimdi Türkiye’nin vereceği cevap bekleniyor.


Türkiye’de özellikle 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası 7 kaçırma olayı tespit edildi. Kaçırılan 7 kişinin ortak noktası ise; haklarında Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturma yürütülmesi ve KHK ile işsiz kalmaları.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ