Bayburt Kadın Cezaevinden çığlık

"Gardiyanlar koğuş pencerelerinde insan canına zarar verecek materyaller fırlatıyor."
Bayburt Kapalı Kadın Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklular, yaptıkları telefon görüşmelerinde hak ihlallerinin had safhaya ulaştığını söyleyerek, iyi olmadıklarını seslerinin duyurulmasını istedi. 

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı birçok cezaevinde açlık grevi eylemleri başlatılırken, birçoğunda da söz konusu ihllaer tavan yaptı. Bunlardan biri de Bayburt M Tipi Kapalı Kadın Cezaevi. Orda bulunan siyasi kadın tutuklular, dün aileleri ile yaptığı telefon görüşmelerinde hiç iyi olmadıklarını seslerinin duyurulması çağrısında bulundu. 

‘İNSANLIK DIŞI UYGULAMALAR YAPILIYOR’


Tutuklularnn aileleri ile yaptığı telefon görüşmelerinde şunlar dile getirildi: “Sesimizi basına duyurun. Gardiyanlar üst noktalarda koğuş pencerelerimizi gözetliyorlar. Her sabah rutin olarak 40-50’ye yakın gardiyan koğuşlarımızı iğneden ipliğe didik didik arıyor. Gardiyanlar koğuş pencerelerinde cam ve benzeri insan canına zarar verecek materyalleri fırlatıyor. İnsanlık dışı uygulamalarla karşı karşıyayız. Duş ihitiyacı çok kısa bir süreye sıkıştırılmış. 25 kişinin olduğu koğuşa sadece 10 kişilik yemek veriliyor.”

'ODALARA KAMERA YERLEŞTİRİLDİ' 

Tutukluların dikkat cektiği diğer önemli ayrıntılaran biri de odaya kamera yerleştirildiği iddiası. Telefon görüşmelerinde ayrıca, gece satlerde müdürle birlikte sık sık baskın yapıldığı, spor akitivitelerinin neredeyse tamamının engellendiğini belirtti.

Bayburt M Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’nde yaklaşık 30 siyasi kadın tutuklu bulunuyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ