Başarılı doktor, Silivri işkencesine dayanamadı intihar etti

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitiren doktor İbrahim Halil Özyavuz, cep telefonunda Bylock programı bulunduğu gerekçesiyle tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde intihar girişiminde bulundu ve hayatını kaybetti.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitiren ve Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) Türkiye 3’sü olan doktor İbrahim Halil Özyavuz’un tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde 3 gün önce intihar ettiği bildirildi. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan Özyavuz dün hayatını kaybetti.

Kişisel sosyal medya hesabından açıklamada bulunan eski Mazlum-Der Başkanı ve HDP Milletvekili adayı Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Bu kaçıncı intihar, kaçıncı zalimlik! Bylock denilerek gözaltı sonrası. Dr. İbrahim Halil Özyavuz. Cerrahpaşa birincisi, TUS 3.’sü radyoloji uzmanı hekim. 1 ay önce gözaltı sonrası, 3 gün önce Silivri’de intihar etmiş! Bugün Haseki yoğun bakımda vefat etmiş. Bu hesap ahirete kalmaz!” ifadelerini kullandı.

Doktor İbrahim Halil Özyavuz 2007 yılında üniversite sınavındaki başarısı ile bütün Türkiye tarafından tanınmıştı.


Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde yaşayan, yaz aylarında ailesine pamuk tarlasında yardım eden Özyavuz, o dönem İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni kazandı. 7 kardeşin olduğu ailenin en büyüğü olan 17 yaşındaki Özyavuz, Şanlıurfa’da ÇEAŞ Anadolu Lisesi’nden mezun olduğunu, başarısı dolayısıyla dershaneye ücretsiz kaydedildiğini anlatmıştı. ÖSS-1 puan türünde sözelde 374 puanla Türkiye 242’ncisi, ÖSS-2 sayısal

alanda ise 368 puanla Türkiye 1004’üncüsü olan Özyavuz’un, ayrıca Şanlıurfa ü

çüncüsü olduğu açıklanmıştı. 7 tercih yaptığını, bütün tercihlerinin tıp fakültesi olduğunu anlatan Özyavuz, dördüncü tercihi olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazandığını söylemişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ