Zaman Gazetesi yazarı Ali Ünal'a 19 yıl 6 ay hapis cezası

15 Temmuz sonrası yazılarından dolayı tutuklanan Gazeteci Yazar Ali Ünal davasında karar çıktı.
Kapatılan Zaman gazetesinin yazarı ve ilahiyatçı Ali Ünal, Uşak’ta yargılandığı davada 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ünal darbe iddiasıyla hakkında istenen 2 kez ağırlaştırılmış müebbet cezasından ise beraat etti.

Ünal, Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Cemaat soruşturma kapsamında Ağustos 2016’da tutuklanmıştı.

Ünal hakkında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 29,5 yıla kadar hapis istenmişti.


AKP’li CumhurbaşkanıTayyip Erdoğan, mağdur sıfatıyla şikayetçi olmuştu.

DAVANIN GEÇMİŞİ

15 Temmuz sonrası hukuksuz operasyonlar kapsamında gözaltına alınıp, tutuklanan gazeteci-yazar ilahiyatçı Ali Ünal hakkındaki iddianame yaklaşık bir yol sonra 2017’nin Temmuz ayında tamamlanabilmişti.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca sözde ‘F…/PDY) yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Ünal hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 29,5 yıl hapis cezası istemişti. Ünal’a yöneltilen suçlar ise ‘yazı yazması, çeviri yapması ve rüya yorumlaması!’ olmuştu.

228 sayfalık iddianamede, Ünal’ı, sözde ‘F…/PDY yöneticisi olduğu, Fetullah Gülen  ile doğrudan irtibatlı olduğu, kitaplarının çevirisini yaptığı, 46 kez yurt dışına çıktığı, bu yurt dışı gezilerinin büyük bölümünde Gülen ile görüştüğü bilgisine yer verildi.

İddianamenin delilden ziyade yorumların yapılması dikkat çekti. Ali Ünal’ın Gülen’in kitaplarının İngilizce çevirisini yaptığı, “rüya görme ve rüya yorumlama” konularında kendisine itimat edilen kişilerden birisi olduğu kaydedilmişti.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ